Список форумов Поговорим о Польше Поговорим о Польше
Уютный форум о Польше и не только - www.forum.opolshe.ru

FAQFAQ   ПоискПоиск   ПользователиПользователи   ГруппыГруппы   РегистрацияРегистрация 
 ПрофильПрофиль   Войти и проверить личные сообщенияВойти и проверить личные сообщения   ВходВход 

Rosjanie czy Ruscy. Czy slowo "rusek" obraza?
На страницу Пред.  1, 2, 3

Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Поговорим о Польше -> Dyskutujemy po POLSKU
Предыдущая тема :: Следующая тема  
Автор Сообщение
biolog

СообщениеДобавлено: Вт Фев 01, 2011 5:49 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Biker, ni czorta nie paniał, co ty napisał.
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Biker

СообщениеДобавлено: Вт Фев 01, 2011 7:01 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

prszeczytaj to samo rosjanin, on odrazu kapnie o co tu chodzi....
(O! tak wot!)

na marginesie, wiedzilis cie film - KRAJ?!
(Rosyjski (RU)?
(Bardzo rekomenduje!)

(moze wtedy was trochq zachomuje...
my przeciez takie same ludzi jak wy...
ale suka - twardzej!)
Biker

СообщениеДобавлено: Вт Фев 01, 2011 7:16 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Golem ty moj (kochany przeciwnik) i ty jescze do teraz sie nie odezwal??????
golem

СообщениеДобавлено: Ср Фев 02, 2011 10:52 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Very Happy Very Happy Very Happy Biker wrócił ! Kopę lat !
Ja już na ten temat pisałem ale specjalnie dla Ciebie napiszę. Tylko po 10 lutego bo właśnie jadę w góry . Pozdrawiam.

СообщениеДобавлено: Ср Фев 02, 2011 1:21 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

oki toki...
z czego zacniemy? moze odrazu ze Smolenska!?
Biker

СообщениеДобавлено: Ср Фев 02, 2011 1:29 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

oki
normalnie odpocni sobie z rogzinka...
Lukasz

СообщениеДобавлено: Пн Фев 07, 2011 5:30 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Rain писал(а):

Obejrzeć: http://www.youtube.com/watch?v=Ts5htY6vwEs

Przesłuchałem wygłos ona jest Rosjanką, nie jest Ruska.
Etniczną Ruską w 100% bez domieszek w czasie 1 roku można nauczyć prawidłowego wygłosu polskiego. Wymaga to treningu. Jeżeli mąż jest etnicznym Polakiem, a nie tylko obywatelem polskim małżeństwo i życie rodzinne jest wystarczającym treningiem.

Wnioski są dwa ona jest Rosjanką nie Ruska i dlatego odczuła obrazę.
Mąż nie jest etnicznym Polakiem i nie ma prawidłowego wygłosu polskiego.
Lukasz

СообщениеДобавлено: Пн Фев 07, 2011 5:43 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Stig писал(а):

Oj, Łukasz, ale namieszałeś... Będę tutaj bronił Golema, bo nie masz racji. Albo wynika to z niewiedzy, albo ze świadomej manipulacji. Podajesz dwie definicje słowa "zdanie", a SJP podaje ich sześć. Jedna z nich to "mniemanie, pogląd, opinia, sąd o czymś, o kimś". Więc wyrażenie "moim zdaniem" jest jak najbardziej poprawne i powie ci to każdy językoznawca. Co nie zmienia faktu, że oczywiście możesz nie tolerować tego zwrotu, tak jak ja mogę nie nie lubić koloru różowego. Natomiast nie twiedzę, że różowy to nie kolor.

Przecież już napisałem, jedną z moich specjalności jest psycholingwistyka.
Zacznijmy od dowodu.

Człowiek myśli robiąc to w jakimś języku i je uzewnętrznia zachowaniem lub słowem.
Słowo może być wygłoszone lub napisane.
Możliwe są dwie sytuacje. Pierwszy to zgodność języka myślenia z językiem uzewnętrznienia słowem. Drugi to niezgodność języka myślenia z językiem uzewnętrznienia słowem.
W drugim przypadku jest proces translacji pomiędzy językiem myślenia i wyrażania.

Myśli mogą zostać wyrażone:

słowem (jednym słowem)
Wyraz słowo nie oznacza tylko słowo w znaczeniu językowym, ale również myśl wyrażoną jednym słowem.

Poprawne są zwroty
moje słowo, twoje słowo, rzeknij słowo, prosili o słowo, nie zmienię słowa,

słowami (wieloma słowami)
Wyraz słowa nie oznacza tylko słowa w znaczeniu językowym, ale również myśl wyrażoną kilkoma słowami. Słowa mogą nie mieć żadnych powiązań gramatycznych. Słowa mogą tworzyć równoważnik zdania (bez podmiotu i orzeczenia).

„mądrej głowie dość dwie słowie”

Poprawne są zwroty
moje słowa, twoje słowa, rzeknij słowa, prosili o słowa, nie zmienię słów,

zdaniem (jednym i tylko jednym zdaniem)

Wyraz zdanie nie oznacza tylko zdania w znaczeniu językowym (gramatycznym), ale również myśl wyrażoną jednym zdaniem (jednozdaniową). Zdanie musie spełniać formę gramatyczną zdania zawierać podmiot (może być domyślny) i orzeczenie.

Poprawne są zwroty
moje zdanie, twoje zdanie, rzeknij zdanie, prosili o zdanie, nie zmienię zdania, nie ma zdania.

Zdaniami (wieloma zdaniami)

Tutaj zaczyna się już podział na utwory literackie i nieliterackie.
Jednym z utworów nieliterackich jest opinia. Opinia składa się z wielu zdań lub równoważników zdań.

Poprawne są zwroty
moja opinia, twoje opinia, rzeknij opinię, prosili o opinię, nie zmienię opinii, nie ma opinii, opinia publiczna.

Błąd logiczny to nazywać utwór wielozdaniowy zdaniem.
Tego rodzaju błąd logiczny jest świadectwem niepełnosprawności intelektualnej osobnika.
Logika należy do mądrości. Psychologia dokonała podziału inteligencji logika należy do inteligencji płynnej zwanej tez inteligencja nieskrystalizowana.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Inteligencja_p%C5%82ynna
Inteligencja ta jest uwarunkowana genetycznie. Dokładnie informacja znajduje się w chromosomie X w 23 parze. Osoba z defektami logiki urodziła się niepełnosprawna intelektualnie.
W społeczeństwie jest mnogo takich osób.

Mam testy na badanie tej inteligencji. Najlepszy jest z instrukcją w języku ruskim. Język instrukcji nie jest istotny, test nie bada wiedzy tylko logikę.
Używam go zawsze przy każdej nowej znajomości która ma być ważna prywatnie lub biznesowo.
Z osobą która nie osiągnie wyniku który uważam za minimalny żegnam się szybciej niż przywitałem.

Teraz zaproponuje gramatykę, dokładnie odmianę przez przypadki słowa zdanie

Mianownik (Kto? Co?) zdanie
Dopełniacz Kogo? Czego ? zdania
Celownik Komu? Czemu? zdaniu
Biernik Kogo? Co? zdanie
Narzędnik Kim? Czym? zdaniem
Miejscownik O kim? O czym? zdaniu
Wołacz zdanie

Wyrażenie „moim zdaniem” jak wyraźnie widać ma postać narzędnika.

Odpowiednikiem narzędnika w języku polskim jest Творитель w języku ruskim (rosyjskim).

Kiedy używa się narzędnika?

Pytanie pozostawiam otwarte do dyskusji o niepełnosprawności intelektualnej i analfabetyzmie funkcjonalnym użytkowników języka polskiego ( i „językoznawców”).

teemem писал(а):
Po prostu moim zdaniem (по-моему)

Teemem ruskie „по-моему” to polskie „po mojemu”. Jest to zwrot poprawnej polszczyzny

http://www.google.pl/#hl=pl&source=hp&biw=985&bih=570&q=%22po+mojemu%22&btnG=Szukaj+w+Google&aq=f&aqi=&aql=&oq=&fp=9b2a0343543f8d80
Około 847,000 wyników

Bardzo mnogo zwrotów ruskich ma w języku polskim swoje dosłowne odpowiedniki które są poprawną polszczyzną. Takie coś należy zawsze przełożyć słowo w słowo z zastrzeżeniem różnic gramatycznych.
Draker

СообщениеДобавлено: Пн Фев 07, 2011 9:37 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Lukasz писал(а):
Inteligencja ta jest uwarunkowana genetycznie. Dokładnie informacja znajduje się w chromosomie X w 23 parze.

hmm... To by znaczyło, że mężczyźni dziedziczą tę inteligencję tylko po matce, nigdy po ojcu Smile

Draker

СообщениеДобавлено: Пн Фев 07, 2011 10:29 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Lukasz писал(а):
Logika należy do mądrości.

Może, ale z całą pewnością mądrość nie należy do logiki.
Myślę nawet, że można być bardzo logicznym głupcem. Bez obrazy. Tak mi się tylko logicznie poukładało odwracając twoje twierdzenie. Chyba zgodzisz się z tym?

Lukasz

СообщениеДобавлено: Вт Фев 08, 2011 4:26 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Draker писал(а):
Lukasz писал(а):
Inteligencja ta jest uwarunkowana genetycznie. Dokładnie informacja znajduje się w chromosomie X w 23 parze.

hmm... To by znaczyło, że mężczyźni dziedziczą tę inteligencję tylko po matce, nigdy po ojcu Smile

Tak Draker.
Kobieta ma dwa chromosomy X upraszczając terminologię (żeby była zrozumiała dla przeciętnego człowieka) jeden jest aktywny.
Kobieta jeden z dwóch przekazuje swojemu dziecku.

Mężczyzna przekazuje córce chromosom X który dziedziczy po swojej matce, a synowi chromosom Y który dziedziczy po swoim ojcu.

Ze względu na 23 parę wyróżniamy 4 możliwości, dwie dziewczynki i dwoje chłopców.
Dziewczynki i chłopcy różnią się chromosomem X dziedziczonym po matce.

W chromosomie X jest informacja nie tylko o inteligencji wrodzonej, ale o daltonizmie, depresji genetycznej, schizofrenii, hemofilii.

http://mpancz.webpark.pl/biomolchorgen.php
http://www.sciaga.pl/tekst/44465-45-hemofilia_jako_choroba_genetyczna

Chromosom X jest bardzo ważny dlatego bezcenną radą dla mężczyzn planujących założenie rodziny jest sprawdzenie inteligencji obojga rodziców kobiety i jej samej. Jeżeli kobieta jest intelektualnym „pustakiem” twoje dzieci, wnuki odziedziczą inteligencje po niej. Najlepiej jest przeprowadzić badania genetyczne w największym zakresie. Wiem to kosztuje, ale cena jest warta przyszłości rodziny.

Jeszcze jedna informacja. Przy silnych procesach biologicznych u kobiety może nastąpić zamiana aktywności chromosomów X. Przykładami silnych procesów jest poród dziecka, przekwitanie zwane też klimakterium. Silnym procesem może być dowolny silny uraz fizyczny, lub uraz psychiczny. Teraz już wiecie skąd są przypadki schizofrenii lub depresji poporodowej.
Mężczyźni musza być świadomi, że w spółce jaką są dzieci nie jesteśmy równouprawnieni z kobietami.

Никола Тесла miał matkę nie wykształconą, ale mądrą. To uwarunkowanie genetyczne uczyniło go wykształconym geniuszem.
Lukasz

СообщениеДобавлено: Вт Фев 08, 2011 4:39 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Draker писал(а):
Lukasz писал(а):
Logika należy do mądrości.

Może, ale z całą pewnością mądrość nie należy do logiki.
Myślę nawet, że można być bardzo logicznym głupcem. Bez obrazy. Tak mi się tylko logicznie poukładało odwracając twoje twierdzenie. Chyba zgodzisz się z tym?

Głupiec jest nazwą fachową na osobnika niepełnosprawnego intelektualnie w stopniu określanym jako głuptactwo to polska nazwa dla obcojęzycznego zapożyczenia imbecylizm.
http://www.krzyzowki.info/głuptactwo
http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=2462074
Słowo głupiec można używać zamiennie ze słowem imbecyl.
Jeżeli nie masz pewności istnienia tego stanu niepełnosprawności intelektualnej słowo zostanie potraktowane jako obraźliwe.
Logika u imbecyla jest tylko stopień sprawności jest ograniczony.
Masza

СообщениеДобавлено: Чт Фев 10, 2011 5:50 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Znajdowałam w necie:

Rain

СообщениеДобавлено: Чт Фев 10, 2011 3:46 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Very Happy
Наши сайты: Варшава По-Русски - www.warsaw.ru , Русский Курьер Варшавы - www.rkw.3w.pl или www.kurier.opolshe.ru, Наши в Польше - www.rosjanie.pl и форум: www.forum.opolshe.ru, фейсбук: https://www.facebook.com/warsaw.ru/
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Stig

СообщениеДобавлено: Вс Фев 20, 2011 11:42 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Nie było mnie jakiś czas, ale widzę, że dyskusja ciągle trzyma poziom... Wink A "ruska dziewczyna" to chyba najlepsze jej podsumowanie. :]

Lukasz писал(а):
Błąd logiczny to nazywać utwór wielozdaniowy zdaniem.

Dlaczego? Zdanie (w znaczeniu - opinia) może być złożone z wielu zdań (w znaczeniu - wypowiedzenie). Nie widzę tu żadnego błędu. Po prostu zwykła wieloznaczność.

Poza tym, jeśli dobrze zrozumiałem, uważasz, że wszyscy językoznawcy, którzy tworzą słowniki języka polskiego i dopuszczają w nich zwrot "moim zdaniem" jako synonim opinii, są niepełnosprawni umysłowo? Po prostu chciałbym, żebyś to napisał wprost. Smile

Lukasz писал(а):
Mam testy na badanie tej inteligencji. Najlepszy jest z instrukcją w języku ruskim. Język instrukcji nie jest istotny, test nie bada wiedzy tylko logikę.
Używam go zawsze przy każdej nowej znajomości która ma być ważna prywatnie lub biznesowo.
Z osobą która nie osiągnie wyniku który uważam za minimalny żegnam się szybciej niż przywitałem.

A jak się kształtuje "zdawalność" w takim teście? Krótko mówiąc - jaki procent ludzi skreślasz na wejściu?

Lukasz писал(а):
Chromosom X jest bardzo ważny dlatego bezcenną radą dla mężczyzn planujących założenie rodziny jest sprawdzenie inteligencji obojga rodziców kobiety i jej samej. Jeżeli kobieta jest intelektualnym „pustakiem” twoje dzieci, wnuki odziedziczą inteligencje po niej. Najlepiej jest przeprowadzić badania genetyczne w największym zakresie. Wiem to kosztuje, ale cena jest warta przyszłości rodziny.

I rozumiem, że masz w planach lub już przeprowadziłeś takie badania genetyczne?
AnnaMaria

СообщениеДобавлено: Пн Фев 21, 2011 5:30 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

To tak jak ja niedawno usłyszałam że jestem Polyachka(poljaczka) Smile
Masza

СообщениеДобавлено: Вт Фев 22, 2011 1:47 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

AnnaMaria писал(а):
To tak jak ja niedawno usłyszałam że jestem Polyachka(poljaczka) Smile

„Poljaczka„ to nie jest obrażliwe... tylko przestarzałe. Puszkin tak pisał.

agata_88

СообщениеДобавлено: Пт Июл 01, 2011 3:11 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Wracam do tego tematu, ponieważ miałam dość ciekawe spotkanie z pociągu powrotnym do Warszawy. Ze mną i moją koleżanką w jednym przedziale jechała Rosjanka, bohaterka artykułu, od którego zaczął się cały temat. Zorientowałam się ponieważ w ciągu naszej podróży opowiedziała nam niemal całe swoje życie. Przy czym teraz już nie mam wątpliwości, że sąd ją skrzywdził (ale sprawą się zajmuje rzecznik praw obywatelskich, więc jest nadzieja na jakąś sprawiedliwość). To bardzo dobra, ciepła, dobra kobieta i mimo, że wiele osób ją w Polsce skrzywdziło, to z drugiej strony wielu Polskich przyjaciół jej pomogło i pomaga i dlatego pewnie jeszcze nie straciła wiary w człowieka.
Nie będę pisać szczegółów, ale ten artykuł wyborczej pominął właściwie cały kontekst sprawy. Incydent jaki się wydarzył był jednym z wielu i w głowie mi się nie mieści jak człowiek może tak krzywdzić drugiego człowieka...
Urko

СообщениеДобавлено: Чт Сен 13, 2012 3:18 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Przepraszam, że odświeżam stary temat, ale przeglądając wyniki starego powszechnego spisu ludności (RP 1931) zauważyłem, że Rusek to nie jest Rosjanin tylko Rusin. Konkretnie tak nazywano oficjalnie Ukraińców aż do 1929 roku, kiedy to polski sejm uznał istnienie narodowości Ukraińskiej. Zresztą w tym spisie połowa tych "polskich" obywateli, którzy już byli uznani za Ukraińców podała się za Rusinów.

Druga rzecz. Niektóre określenia powstałe jako neutralne nabierają znaczenia negatywnego. Tymczasem wypadku innych bywa odwrotnie. Tak jest właśnie w przypadku określeń Ukrainiec czy np. Niemiec. Potoczne słowo "ukrainiec" nie oznaczało narodowości tylko kogoś mieszkającego na tym końcu świata. Nie ważne, czy to był Polak czy Rusin, ale raczej nie był to komplement.

Mam nadzieję, że nikogo nie obraziłem...
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
Rain

СообщениеДобавлено: Чт Сен 13, 2012 1:15 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Bardzo ciekawa infa, dzięki za świetny post. Ja uważam, że "Rusek" tylko w ustach niektórych osób nabiera negatywnego znaczenia. Może kiedyś stanie się odpowiednikiem przyjacielskiego ciepłego "my nigger", w końcu widujemy w kartach większości barów pozycję "black Russian"... Wink

Parafrazując Donalda Tuska, który kiedyś powiedział: "Dziś wszyscy jesteśmy Gruzinami...", można dojść do wniosku, że obecnie wszyscy jesteśmy Ukraińcami...

Наши сайты: Варшава По-Русски - www.warsaw.ru , Русский Курьер Варшавы - www.rkw.3w.pl или www.kurier.opolshe.ru, Наши в Польше - www.rosjanie.pl и форум: www.forum.opolshe.ru, фейсбук: https://www.facebook.com/warsaw.ru/
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
golem

СообщениеДобавлено: Чт Сен 13, 2012 2:05 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Rain писал(а):
w końcu widujemy w kartach większości barów pozycję "black Russian"... Wink

i pierogi ruskie /chociaż to trochę inne bary Wink /
Urko

СообщениеДобавлено: Чт Сен 13, 2012 7:47 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Tak właśnie jest. Pierogi też powinny być "ukraińskie", ale widocznie sejmowa ustawa to nie wszystko...

( Zgodnie ze wspomnianą ustawą Sejmu RP, wszystkie wymienione w niej określenia: "ruski (rusiński:)","Rusek (Rusin)" itd. miały być zastąpione nieuznawanymi do tego czasu "ukraiński", "Ukrainiec". )

Właśnie przeglądałem w necie żarty o Rumunach. Jestem trochę zniesmaczony... Rumuni byli kiedyś w Polsce lubiani i chyba nie było wtedy o nich tak niewybrednych żartów. Wszystko się zmieniło, tuż przed przystąpieniem Polski do UE, kiedy mieliśmy mały rumuński "potop". Tak na prawdę, to nie byli wcale prawdziwi Rumuni tylko rumuńscy Cyganie. Ciekawe, że polscy Cyganie, którzy każą się nazywać "Romami", nie przyjeli ich tutaj z entuzjazmem. "Rumuni" zajęli się profesjami wzgardzanymi przez Romów, np. żebraniem na ulicy. Po wejściu do Unii, już nie widać tylu "Rumunów" na ulicach, ale zepsuta opinia pozostała. Wiadomo, że podtrzymują ją ludzie, którzy nie znają żadnych Rumunów i nigdy też nie byli w Rumunii
Rain

СообщениеДобавлено: Чт Сен 13, 2012 8:22 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Przesądy, uprzedzenia itd. Całe życie z tego się składa... Niestety...
smagliczka

СообщениеДобавлено: Пт Сен 14, 2012 7:37 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Nie bardzo rozumiem, dlaczego ruskie pierogi powinny być "ukraińskie"? Nazwę swą biorą przecież od Rusi.

Ja osobiście uważam, że określenie Ruscy, czy przymiotnik (coś tam) ruskie - są kolokwializmami. Bardzo szeroko rozpowszechnionymi w mowie potocznej i naprawdę w przeważającej większości przypadków o konotacji neutralnej. Jednakże wykluczone w mowie oficjalnej, czy uchodzącej za taką na jej pograniczu. Dla kolokwializmów jest miejsce pod strzechą.

Sama używam tych słów na co dzień. Oczywiście przy Rosjanach zapaliłaby mi się czerwona lampka ostrzegawcza i użyłabym słowa "poprawnego politycznie" Wink - nie chcąc nikogo nieumyślnie obrazić, bo wiem, że Rosjanie w większości są wyczuleni i w ich uszach mogłoby to brzmieć jako określenie pejoratywne, nawet jeśli nie zostałoby użyte w takim kontekście.
Urko

СообщениеДобавлено: Пт Сен 14, 2012 10:40 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Właśnie o to chodzi. Poza tym to żart, z tego że polski sejm tak sobie kiedyś ustalił, że jest coś takiego jak naród ukraiński, Ukraina itd. Wcześniej Ukraina nazywała się Rusią. Sejm ustalając nową nazwę, wyliczył które określenia mają zostać zmienione. Oczywiście, chodziło tylko o "naszą" Ruś, czyli jeśli chodzi o pierogi, nim się stwierdzi czy one nadal są "ruskie" czy już "ukraińskie" trzeba by jeszcze stwierdzić, czy one są "polskie" tzn, czy są pod polską okupacją...

Poza tym, jeśli w latach 20-30 określenie "ruski" i pokrewne pojawiają się w oficjalnych dokumentach, to chyba znaczy że przynajmniej wtedy to nie był "kolokwializm".

Rozumiem że określenie Rusek może być obraźliwe dla Rosjanina z jednego powodu. Nie określa ono przynależności państwowej ( czy narodowej ) a wskazuje na pochodzenie etniczne umieszczając wskazanego człowieka na równi z innymi narodami mającymi pokrewne pochodzenie, a nie koniecznie ten sam poziom cywilizacyjny, czy ekonomiczny.

Jeśli się mylę, proszę mnie poprawić...
smagliczka

СообщениеДобавлено: Сб Сен 15, 2012 12:43 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Ukraińskie pierogi, błędnie nazwane ruskimi, znajdujące się pod polską okupacją.
No i mamy kolejną aferę polityczną! Laughing Co gorsza, my te pierogi zaborczo do dziś okupujemy (nawiasem mówiąc, zawsze bawi mnie pewien napis umieszczony na stałe przed jedną z warszawskich restauracji - wielkimi literami: PIEROGI SĄ.. zawsze lepiej, niż gdyby napisali RUSKIE SĄ - bo to byłoby dwuznaczne Laughing).

Może i Rosjanie czują się obrażani określeniami wskazującymi na pochodzenie etniczne, a nie przynależność państwową, aczkolwiek... w samym języku rosyjskim jest znacząca różnica miedzy słowem русский a россиянин. I o ile mi wiadomo, "русский" - brzmi dumnie i nikt za to chyba się nie obraża Smile
Цитата:

Parafrazując Donalda Tuska, który kiedyś powiedział: "Dziś wszyscy jesteśmy Gruzinami...", można dojść do wniosku, że obecnie wszyscy jesteśmy Ukraińcami...

Ja tam nie wiem. Barack Obama swego czasu stwierdził, że wszyscy są Polakami, i już się, mówiąc szczerze - pogubiłam Wink
Urko

СообщениеДобавлено: Сб Сен 15, 2012 1:45 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

To jest jedna z takich rzeczy, które mógłby wyjaśnić tylko Rosjanin. Czym się różni Rosjanin od Rusina, od kiedy jest Rosja i czym tak na prawdę jest. Czy np. Republika Nowogrodu to była jakaś Ruś czy część albo odmiana Rosji? Gdyby to drugie, to można by stwierdzić, że Rosja była jedną z pierwszych demokracji w nowożytniej Europie! Była liderem i z pewnością ten ustrój korporacyjnej demokracji pozostawiał daleko w tyle polską demokrację szlachecką. Nawiasem mówiąc Nowogród był dla Polski bardzo bliskim przyjacielem. W czasie wojny z krzyżakami wspierał nas finansowo oraz przysłał swoich ludzi na bitwę pod Grunwaldem. Niestety, gdy później na "dobrych Ruskich" z Nowogrodu napali "źli Ruscy" z Moskwy, polski król nie kiwnął palcem, mimo że proszono go o pomoc. Ciekawi mnie z którą wersją Rosji ( albo Rusi ) utożsamiają się Rosjanie?
smagliczka

СообщениеДобавлено: Сб Сен 15, 2012 1:49 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Nie wiem, ale wiem, że określenie "Moskal" źle się kojarzy.
Urko

СообщениеДобавлено: Сб Сен 15, 2012 2:02 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

... a wszystko to przez jedną kobietę !

(chodzi o żonę Iwana III - bizantyjską księżniczkę)
smagliczka

СообщениеДобавлено: Сб Сен 15, 2012 2:13 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

No tak, tak, tak... zawsze wszystkiemu baby winne - jak coś nie tak, na babę zrzucą Razz
Urko

СообщениеДобавлено: Сб Сен 15, 2012 3:55 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Istnieje taka opinia, że wiadomy Iwan to był spokojny facet, który nikomu nie chciał bruździć. Niestety jego ambitna żona nawkładała mu w głowę bizantyjskich dyrdymał. Takich niby, że musi zjednoczyć wszystkich Rosjan, pod jedynie "prawdziwą" wiarą ( stąd nazwa "Prawosławie") i że to jest spuścizna Bizancjum i jego osobisty obowiązek.

Oczywiście są jakieś fakty, które można różnie interpretować. Np. tak,że ten człowiek miał ochotę na podboje i pewną wizję imperium, w której taki pretekst jak coś bizantyjskiego w domu był bardzo użyteczny.

Wprowadzenie państwowej wiary i używanie jej za spoiwo społeczeństwa to był rzymski wynalazek więc nic nowego. Wszyscy tego używali. "Dobra" rzecz, dla władców, którzy potrzebują czasami wysłać kogoś do walki z jakimś wrogiem.

O tym i o wielu innych zdarzeniach można znaleźć wiele śmiesznych informacji w Wikipedii. Tzn, gdy zacznie się porównywać wpisy w różnych wersjach językowych. Np. w litewskiej wersji wygląda na to, że w wojnie polsko-rosyjskiej z 1609-1618 - Polska wcale nie wzięła udziału. W ukraińskiej wersji, nie było w niej Kozaków chociaż wydawało by się, że to ich było tam najwięcej...
nauczyciel

СообщениеДобавлено: Сб Сен 15, 2012 8:56 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Urko писал(а):
mógłby wyjaśnić tylko Rosjanin

OK, sprobuję Smile

smagliczka писал(а):
określenie "Moskal"

Moskal - człowiek który mieszka w Rosji.
Rosjanin - człowiek który mieszka w Federacji Rosyjskiej.
Russkij - nacjonalność.

Więć jestem russkim, rosjaninem, uralcem. Ale nie moskalem, bo mieszkam nie w Rosji, a na Uralu.
Stig

СообщениеДобавлено: Вт Сен 25, 2012 4:28 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

nauczyciel писал(а):
Moskal - człowiek który mieszka w Rosji.
Rosjanin - człowiek który mieszka w Federacji Rosyjskiej.
Russkij - nacjonalność.

Więć jestem russkim, rosjaninem, uralcem. Ale nie moskalem, bo mieszkam nie w Rosji, a na Uralu.

No niestety w tej kwestii język polski wysiada i u nas tak to nie działa. Smile Moskal, Rosjanin i Ruski znaczy w zasadzie to samo i określenia te były używane wymiennie. Więc dla większości Polaków jesteś Ruskim (potocznie), Rosjaninem (oficjalnie), a nawet Moskalem (archaicznie). Wink
nauczyciel

СообщениеДобавлено: Вт Сен 25, 2012 8:41 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Stig писал(а):
dla większości Polaków jesteś Ruskim

I to mnie nie obraża Wink
Biker

СообщениеДобавлено: Пт Сен 28, 2012 1:32 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

poprostu mowiac wam mowia: hej RUSEK chodz tu!
Wam to jest zabawnie laskawie czy jak?
Dalej... Jak ja wyjasnilem swoje pochodzenie? to moj dziadek wlasnie skonczyl zycie na tyj "demokraycznej" territorium Polska!
Przeciez polskim oficeram trzeba bylo trenowac wzmachniecie sablia!!!! Wiec onie stawily russkow pod rzad i cieli im glowe... Przepraszam trenowaly bicie sablia!!

A WIEC RUSKIE PAMIETAJA TO WASZE "RUSEK"!!!

SAMI NAWET NIE WIECIE NA CO NARWALISCIE!!!!!
nauczyciel

СообщениеДобавлено: Пт Сен 28, 2012 3:17 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Biker писал(а):
wam mowia: hej RUSEK chodz tu!

Tu obraża nie słowo "rusek", a powiedzienie calkiem.
Biker

СообщениеДобавлено: Чт Окт 11, 2012 6:25 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Tu obraża nie słowo "rusek", a powiedzienie calkiem.

moze nie i jestes nauczycilem, mi to nie obchodzi...
Moi dziadki za Mna stoja!!!!!!!
МЫ ТАМ 65 ТЫС. zahoronily..
mnie tu polska caly czas pierdoli o swoich 22 tys. oficerach...

KURNA POLACY WRESCIE KIEDY WY ZAKNICIE SWOIE T A B L I S K O ????!!!!!
(w M-1 my was pierdolim! zadajcie mi chociaz jedeno pytanie gdzie my was polakow nie pierdolim????????????????)

JAK WSPOMNIMYMI!!!!!!!!!!!!!!!?
TO ZAJEBE CIS CIE KURZ Z DROGI GLOTAC!

MY WAM TERAZ 65 TYS ZOLNIERZY, na zawsze zapomnimy?!

а у ху-ху-не о ХО ХО!

NEVER!
NIGDY!

НИКОГДА!!!
wiec zasuncie swoj H O N O R W D U P E !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Biker

СообщениеДобавлено: Чт Окт 11, 2012 6:43 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

(ALE CO WAM JESZCHE TRZEBA???? PRZIEZ PIERDOLIMY WAS!!! NA CALEGO!!! NASZA ARMIA(!) Nawet nie zwraca na was uwage!!!!! ) EKONOMIKA JEST SILNA! DZIENKI PUTINOWI!... NASZE UZBROJENIE ROWSNIE CZAS OD CZASU!!!!!)
No to co taka polska piendoli przeciwko naszyj MASZYNIE!? SIEDZIE KURNA TICHO!!!
spiewajcie tam sobie "czerwony gitary"....
Biker

СообщениеДобавлено: Чт Окт 11, 2012 7:51 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

okurna chcesz to ja ci powiem calkiem...!
-TY RUSEK! TY MUSIS MI NAMALOWAC OBRAZ OD KTOREGO JA DO TERAZ BEDE SIE DZIWIC!!!!
(do teraz maluje...
i wiesz co same jest obidne????
z jakia ta pyha to sie mowila! kurna on co na mniej byl krolem....
no wy to przeciez wiecie co my z wasdzymi krolami zrobily....

wiec on "krol" pewnie czeka kiedy jemu "rus" przeniesie wrescie namalowane...
(ja z nim pozniej sie rozebral...)

pytanie: polacy wy pewnie takie TEMPE albo udajecie?????
Biker

СообщениеДобавлено: Чт Окт 11, 2012 8:03 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

wystarczy tego ze wasz oficijalny WATYKAN w 1600 roku dal zezwolenie na zniszczenie Prawoslawnej Wiary! i Akurat BENEDYKT!
Wiec polacy uspokuj ci sie!CZYTAJ CIE(!) historie przed tym jak sie "zalupiac" sie na R O S S I A !!!!!
.........................
Bat

СообщениеДобавлено: Чт Окт 11, 2012 8:11 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Znowu się napiłeś?
Biker

СообщениеДобавлено: Чт Окт 11, 2012 8:15 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Krol WAZA, pewnie pomnicie takiego?
A nam to jedno, co u was tam bylo... Nasza krew lilas
WIEC CICHO!!!!
Biker

СообщениеДобавлено: Чт Окт 11, 2012 8:29 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Pamietam"bzdyk" polskich generalow!!! kiedy oni kupily jakie tam szwedskie(maszyny pechoty) ktore kurna nie wiezdzaja w IL-72< na 30 cm szyrzej.... (w IL! KURNA!) --- ____))))))) TAM CHYBA CALY SWIAT SIE SMIAL NAD TYM!!!! NAD TEMPYWI WASZYMI GENARALAMI!!!!!!))))
Biker

СообщениеДобавлено: Чт Окт 11, 2012 8:36 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

bzdyk.... ni huje se bzdyk...! ))))))
nu moze w polskiej armii to sie wybacza, w rossyjskiej
Biker

СообщениеДобавлено: Чт Окт 11, 2012 8:37 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

NIGDY(!)
Biker

СообщениеДобавлено: Чт Окт 11, 2012 8:44 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

wasze prawo "cCyganie" Grebanye!
mozeci(e osszedzic pieniedzy i kupic sobie napszyklad C-130!))))))))))
(uzywany...)

polacy takie smieshne kurna!!!!!!))))))))))))
Biker

СообщениеДобавлено: Чт Окт 11, 2012 8:54 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

idzie taki osiol u niego sprzodu wisi marchewka, a on idzie i idzie...
JAK ta sama polska... (TA sama ktora czeczenam pomogala...)
Wiecie co!
My sami wiemy CO My robimy!!!!

I ZADNA MARCHIEWKA NAM NIE JEST POTRZEBNA!!!
Urko

СообщениеДобавлено: Вс Окт 14, 2012 6:26 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Małe sprostowanie:

Patria (Passi) nie jest szwedzka tylko fińska. W zeszłym roku Finowie mieli 2 miejsce na świecie w eksporcie bojowych wozów piechoty, to nie żart, więc chyba to nie jest zły sprzęt.

Przed polskimi modyfikacjami się mieścił...

Polscy generałowie nie mieli tu dużo do gadania, ponieważ ich opinie nie miały dużego wpływu na procedurę przetargową. Gdyby mieli, pewnie wybrali by wersję 6, nie 8 kołową. Mniejsza wersja jest pływająca. Chociaż pewnie, gdyby jej też zamontowano izraelskie wzmocnienie pancerza, już by tak nie było.

Alternatywą był austriacki Pandur (chyba się nie mylę Steyr jest z Austrii?) Lobbyści zrobili dużo, by wybrano ich sprzęt, łącznie ze zmanipulowaniem testów poligonowych gotowego "Rosomaka" ( ostrzelano i zniszczono gotowy sprzęt zamiast strzelać do pustego, bez kadłuba bez zamontowanej elektroniki )
Маша_

СообщениеДобавлено: Вс Окт 14, 2012 9:56 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Bat писал(а):
Znowu się napiłeś?

Bat, masz jakiekolwiek wątpliwości? : )
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Поговорим о Польше -> Dyskutujemy po POLSKU Часовой пояс: GMT + 1
На страницу Пред.  1, 2, 3
Страница 3 из 3

Перейти: