Список форумов Поговорим о Польше Поговорим о Польше
Уютный форум о Польше и не только - www.forum.opolshe.ru

FAQFAQ   ПоискПоиск   ПользователиПользователи   ГруппыГруппы   РегистрацияРегистрация 
 ПрофильПрофиль   Войти и проверить личные сообщенияВойти и проверить личные сообщения   ВходВход 

Rosjanie czy Ruscy. Czy slowo "rusek" obraza?
На страницу 1, 2, 3  След.

Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Поговорим о Польше -> Dyskutujemy po POLSKU
Предыдущая тема :: Следующая тема  
Автор Сообщение
golem

СообщениеДобавлено: Ср Янв 05, 2011 8:27 am    Заголовок сообщения: Rosjanie czy Ruscy. Czy slowo "rusek" obraza? Ответить с цитатой

Ruscy - obraza czy też nie?
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,8905931,_Ruska___niechec__ale_nie_obraza.html
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Serek

СообщениеДобавлено: Ср Янв 05, 2011 9:26 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

To nie jest pierwszy przypadek przekroczenia granic absurdu przez polskie sądownictwo.
wojtek1973

СообщениеДобавлено: Ср Янв 05, 2011 9:37 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Wyrok sądu w sprawie jest równie głupi jak i w następnym przypadku:
http://www.epoznan.pl/index.php?section=news&subsection=news&id=22610
Cóż w Polsce sądy są niezawisłe, ale czy mądre?

golem

СообщениеДобавлено: Ср Янв 05, 2011 10:50 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

wojtek1973 писал(а):
Wyrok sądu w sprawie jest równie głupi jak i w następnym przypadku:
http://www.epoznan.pl/index.php?section=news&subsection=news&id=22610
Cóż w Polsce sądy są niezawisłe, ale czy mądre?
tu akurat sad zachował sie dobrze to prokuratura zawaliła sprawę ale wyłącznie dlatego ze sprawa dotyczyła prokuratora Wink
Różnicę zobaczysz jeżeli Ty nazwiesz policjanta psem Wink
golem

СообщениеДобавлено: Ср Янв 05, 2011 10:52 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Serek писал(а):
To nie jest pierwszy przypadek przekroczenia granic absurdu przez polskie sądownictwo.

Masz na myśli treść wyroku czy materię problemu?
Co do wyroku jest on moim zdaniem oczywiście błędny / zakładając, że to co przedstawiono w mediach odpowiada prawdzie/. Widać wyraźnie, że intencją mówiącej było obrażenie Rosjanki. Wskazywał na to kontekst wypowiedzi.
Pytanie czy określenie to jest zawsze obraźliwe dla Rosjan? Wczoraj przyjechali do nas Ruscy? Obraża czy nie?
Skąd wzięło się to określenie ? Czy to przekręcone русские? Na pewno to potoczne określenie Rosjan używane przez ludzi niewykształconych. Pytanie czy zawsze obraźliwe?
Mirek

СообщениеДобавлено: Ср Янв 05, 2011 5:23 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Dla mnie słowo Rusek oznacza tyle co swój chłop, ziomal, koleżka co można z nim wypić flaszkę, który umie sobie w życiu radzić nie gorzej niż Mac Gyver Smile
Rain

СообщениеДобавлено: Ср Янв 05, 2011 7:01 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Mirek писал(а):
Dla mnie słowo Rusek oznacza tyle co swój chłop, ziomal, koleżka co można z nim wypić flaszkę

No właśnie. Zależy też kto mówi. Np. fraza "lubię Ruskich" nie powinna nikogo obrazić. Gorzej, gdy się do tego dodaje powiedzmy słowo p...zda, jak w przedstawionym wyżej artykule... Smile

Наши сайты: Варшава По-Русски - www.warsaw.ru , Русский Курьер Варшавы - www.rkw.3w.pl или www.kurier.opolshe.ru, Наши в Польше - www.rosjanie.pl и форум: www.forum.opolshe.ru, фейсбук: https://www.facebook.com/warsaw.ru/
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Bartek

СообщениеДобавлено: Ср Янв 05, 2011 11:13 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Rain писал(а):
Mirek писал(а):
Dla mnie słowo Rusek oznacza tyle co swój chłop, ziomal, koleżka co można z nim wypić flaszkę

No właśnie. Zależy też kto mówi. Np. fraza "lubię Ruskich" nie powinna nikogo obrazić. Gorzej, gdy się do tego dodaje powiedzmy słowo p...zda, jak w przedstawionym wyżej artykule... Smile

Oj chyba nie.
Golem zauważył wcześniej iż słowo "ruscy" używa pewna, łatwa do określenia grupa ludzi ..."Na pewno to potoczne określenie Rosjan używane przez ludzi niewykształconych"...
Jak się pan na to zapatruje ?
Bartek

СообщениеДобавлено: Ср Янв 05, 2011 11:17 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Mirek писал(а):
Dla mnie słowo Rusek oznacza tyle co swój chłop, ziomal, koleżka co można z nim wypić flaszkę, który umie sobie w życiu radzić nie gorzej niż Mac Gyver Smile

Pewnie panie Mirek !
Proszę zauważyć iż dotyka to ściśle narodowości.
Rosjanin już niekoniecznie będzie ruskim.
Bartek

СообщениеДобавлено: Ср Янв 05, 2011 11:22 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Serek писал(а):

A pewnie, patrz => http://idzpodprad.salon24.pl/231507,nekanie-grzegorza-brauna-majestatem
I cała afera smoleńska.
Rain

СообщениеДобавлено: Чт Янв 06, 2011 12:47 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Bartek писал(а):
Golem zauważył wcześniej iż słowo "ruscy" używa pewna, łatwa do określenia grupa ludzi ..."Na pewno to potoczne określenie Rosjan używane przez ludzi niewykształconych"...
Jak się pan na to zapatruje ?

Powiem jedno: rzeczywiście można w Polsce zauważyć istnienie pewnej, łatwej do określenia grupy ludzi, ale jeżeli ktoś mniej wykształcony powie Ruscy, czy Ruski nie mając nic złego na myśli, nie sprawi to większego kłopotu. Szkoda, że w 99% wypadków ktoś mówi o "ruskich" chcąć właśnie obrazić...

Наши сайты: Варшава По-Русски - www.warsaw.ru , Русский Курьер Варшавы - www.rkw.3w.pl или www.kurier.opolshe.ru, Наши в Польше - www.rosjanie.pl и форум: www.forum.opolshe.ru, фейсбук: https://www.facebook.com/warsaw.ru/
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Mirek

СообщениеДобавлено: Пт Янв 07, 2011 9:59 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Rusek to jeszcze nic w porównaniu z "pepikiem", "szkopem\szwabem", "angolem", "żabojadem", "makaroniarzem", "brudasem"(to o arabach), "bambusem", "asfaltem", "cholernym polaczkiem", "rezunem", "żółtkiem" i innymi nazwami obcokrajowców jak również nas, Polaków. Ale po co szukać za granicą, u nas są "hanysy", "gorole", "warchoły", "krzyżoki", "scyzoryki", "trójpalczaści", "chamy", "warszawka", "pyry" itp. Nie ma lekko . I tak "rusek" wychodzi z tego "obronną ręką" z prostej przyczyny- ponieważ wciąż zazwyczaj oznacza to ziomala ze wschodu, niezbyt rozpuszczonego przez dobrobyt, który ratuje nas przed ostatnim miejscem w świecie w pijaństwie, z którym zawsze idzie się dogadać i który potrafi po pijaku skopać cztery litery tatrzańskiemu misiowi, jeśli zajdzie potrzeba Laughing
nauczyciel

СообщениеДобавлено: Пт Янв 07, 2011 11:59 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Bartek писал(а):
Rosjanin już niekoniecznie będzie ruskim

A ktoś z Ruskich może i obrazić się terminem "Rosjanin", bo to słowo równi wszystkich mieszkańców Rosji i kojarzy się z niezapomnianym Jelcinskim "Дорогие россияне!"
I jeszcze jedno - dla Uralców, Tatarstańców, Tuwińców i innych słowo "Rosjanin" przypomina stracona w końcu lat 90. samorządność i wolność od Moskwy. Więć, ja bardzo nie lubie kiedy ktoś mowie że ja jestem Rosjaninem - ja jestem Ruskim z Uralu, Uralcem, chce żyć w niezależnej Republike Uralskiej (jak to było w 1993 roku) i nie chce mieć nic wspólnego z Rosją.
agata_88

СообщениеДобавлено: Пт Янв 07, 2011 9:31 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

golem писал(а):
Pytanie czy zawsze obraźliwe?

Według mnie nie zawsze, ale jednak jakiś hamulec przed użyciem takiego określenia istnieje.
Swoją drogą chciałabym żeby słowo "Rusek" nabrało pozytywnej konotacji, bo takiego słowa mi często brakuje.
Ale można używać okreslenia w pozytywnym kontekście i chyba wtedy nikt nie powinien się obrazić...

Co nie zmienia faktu, że taki wyrok jest skandaliczny, bo nawet jeśli nie znaleźli nic złego w samym słowie Rusek, to już określenie "p...a" do neutralnych nie należy.
Shalun

СообщениеДобавлено: Сб Янв 08, 2011 2:50 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Pamietam kiedy w latach 90 XXw. obywatele dawnego ZSRR handlowali u mnie w miescie na rynku, to mowilo sie "Ide na rynek do Ruskich" Jak ich bylo nazwac, kiedy w wiekszosci byli to Ukraincy, Bialorusini, ale tez i cala reszta wlacznie zludzmi, ktorzy po rosyjsku mowili gorzej ode mnie. Tak sie na nich mowilo i nie bylo to z zalozenia nacechowane pejoratywnie.
Stig

СообщениеДобавлено: Сб Янв 08, 2011 7:34 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

nauczyciel писал(а):
A ktoś z Ruskich może i obrazić się terminem "Rosjanin", bo to słowo równi wszystkich mieszkańców Rosji i kojarzy się z niezapomnianym Jelcinskim "Дорогие россияне!"
I jeszcze jedno - dla Uralców, Tatarstańców, Tuwińców i innych słowo "Rosjanin" przypomina stracona w końcu lat 90. samorządność i wolność od Moskwy. Więć, ja bardzo nie lubie kiedy ktoś mowie że ja jestem Rosjaninem - ja jestem Ruskim z Uralu, Uralcem, chce żyć w niezależnej Republike Uralskiej (jak to było w 1993 roku) i nie chce mieć nic wspólnego z Rosją.

Ale to akurat wynika z nieznajomości różnic w znaczeniu pomiędzy słowami "ruski","русский", "rosjanie" i "россияние". Dla obywateli RF, wiadomo - określenie "русский" to trochę jak "Anglik" dla wszystkich Brytyjczyków. Czasem może być nie na miejscu, bo tak jak Walijczyk to nie Anglik, tak samo przykładowo Udmurt to nie "русский". А w Polsce słowa "ruski" i "Rosjanin" są w zasadzie tożsame znaczeniowo, a różnią się jedynie ładunkiem emocjonalnym. "Rosjanin" to dla mnie zwyczajne określenie obywatela RF, natomiast "ruski" mа może nie tyle obraźliwe, co pejoratywne znaczenie. Natomiast słowa okreslającego rdzennego Rosjanina (русского) w języku polskim w zasadzie nie ma.
Bartek

СообщениеДобавлено: Вс Янв 09, 2011 9:12 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

nauczyciel писал(а):
Bartek писал(а):
Rosjanin już niekoniecznie będzie ruskim

Takie pisanie lubię.
Dawajcie jeszcze w => http://rosjanie.pl/forum/viewtopic.php?t=8449
Rain

СообщениеДобавлено: Пн Янв 10, 2011 2:47 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Pytanie do naszych polskich przyjaciół. Ponieważ polski nie jest moim językiem ojczystym, chcę się zapytać, czy zdaniem Polaków słowa "ruski, ruscy, rusek" brzmą mniej więcej, jak "nigger" zamiast "negro" czy jeszcze łagodniejszego "Afro-American".

Bo ja osobiście tej różnicy nie czuję. Dla mnie słowo ruski jest zbyt naturalne i normalne, bo tak właśnie brzmi nazwa naszej narodowości w naszym języku ojczystym...

Shalun

СообщениеДобавлено: Пн Янв 10, 2011 3:23 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Ktos, kto Rosjan nie lubi prawdopodobnie powie o nich "Ruscy", ale nie znaczy to, ze kazdy, kto uzyje tego slowa nie lubi Rosjan. W Polsce czesto tak nazywa sie wszystkich z tak zwanego wschodu.
golem

СообщениеДобавлено: Пн Янв 10, 2011 8:25 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Rain писал(а):
Pytanie do naszych polskich przyjaciół. Ponieważ polski nie jest moim językiem ojczystym, chcę się zapytać, czy zdaniem Polaków słowa "ruski, ruscy, rusek" brzmą mniej więcej, jak "nigger" zamiast "negro" czy jeszcze łagodniejszego "Afro-American".

Bo ja osobiście tej różnicy nie czuję. Dla mnie słowo ruski jest zbyt naturalne i normalne, bo tak właśnie brzmi nazwa naszej narodowości w naszym języku ojczystym...

Dla mnie to zależy od intencji. Osobiście uważam to określenie za neutralne i większość Polaków / mam nadzieję/ używa go w tym charakterze ale można je osadzić w obraźliwym kontekście i wtedy będzie miało dodatkowe pejoratywne znaczenie.
agata_88

СообщениеДобавлено: Пн Янв 10, 2011 1:36 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Dla mnie słowo "rusek" nie jest neutralne. Myślę, że mogę się podpisać pod tym, co powiedział Shalun.
wojtek1973

СообщениеДобавлено: Пн Янв 10, 2011 3:18 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Dorzucę swoje "trzy grosze" do dyskusji:
- słowo rusek - jak najbardziej negatywne znaczenie i mało eleganckie, ktoś kto go używa napewno nie ma nic dobrego na myśli,
- słowa ruski, ruscy niezawsze mogą mieć negatywny odźwięk zależy od intencji używającego, mówimy przecierz "ruski miesiąc".

Mirek

СообщениеДобавлено: Пн Янв 10, 2011 3:50 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

wojtek1973 писал(а):
Dorzucę swoje "trzy grosze" do dyskusji:
- słowo rusek - jak najbardziej negatywne znaczenie i mało eleganckie

Wiadomo, że nie eleganckie, ale i nie najpodlejsze. Ja lubię to słowo i często go używam.
Rain

СообщениеДобавлено: Пн Янв 10, 2011 4:07 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Teraz już wszystko wiem. Bardzo dziękuję za wyczerujące odpowiedzi...
agata_88

СообщениеДобавлено: Вт Янв 11, 2011 8:31 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Pytałam jeszcze paru osób i one są zdania, że słowo "rusek" ma jednoznacznie pejoratywne znaczenie.
Także lepiej uważać Smile
Маша_

СообщениеДобавлено: Вт Янв 11, 2011 8:36 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Tym bardziej, wypowiedziane jako "ten ruski"/"ta ruska" w obecności osoby, co do której zakłada się pochodzenie rosyjskie, w dodatku z zastosowaniem wulgaryzmów na określenie częsci ciała w/w osoby.
Rain

СообщениеДобавлено: Вт Янв 11, 2011 9:00 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Zdaniem sądu wulgaryzm był pewnie wyrwany z kontekstu... Smile
teemem

СообщениеДобавлено: Вт Янв 11, 2011 10:17 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Маша_ писал(а):
co do której zakłada się pochodzenie

Wspomniano wyżej, że „ruska część ciała” może odnosić się do jej właścicielki narodowości np. estońskiej, mordwińskiej a nawet polskiej z Kazachstanu.
Zdecydowanie gorzej zabrzmiałaby „rosyjska część ciała”, świadcząc o tym, że ktoś jest dokładnie świadomy tego co mówi. A jak byłoby w przypadku części, powiedzmy, szwajcarskiej? Dokładnie tak samo.

Na jakimś forum w dyskusji o regionalizmach przeczytałem, że w którejś z gwar, bodajże wielkopolskich, słowo „rusek” oznacza sprytnego chłopaka, jak fr. gavroche. W odniesieniu do Rosjan, również moim zdaniem ma oddźwięk pejoratywny.

Słowo Rosja w polskim języku dyplomatycznym pojawia się dość późno, w II poł. XVIII w. W potocznym nie za bardzo się przyjmuje, bo państwo moskiewskie, jedno z księstw ruskich, nazwę już ma. Jest to po prostu Moskwa. Jego obywatel to Moskwicin lub Moskal.
Język, którym posługują się Polacy, jest w dużej mierze ukształtowany przez twórczość dziewiętnastowiecznych pisarzy – u których słowo Rosja, Rosjanin trudno znaleźć. Mickiewicz pisze o Moskalach, artyleryi ruskiej, służbie carskiej – o „Rossyjanach” dużo rzadziej. Rekordzistą jest Sienkiewicz, który unikając kłopotów z cenzurą w Trylogii pisze wyłącznie o Septentrionach.
Przypominam, że cały XIX wiek większość Polski była częścią imperium rosyjskiego.
Później legioniści walczyli z Moskalami, następnie z Bolszewikami, potem przyszli Sowieci, odeszli i wrócili po paru latach. Raczej nie mówiło się o nich Rosjanie, a nawet Ruscy.

Pytanie do przyjaciół Moskali: czy wymienione wyżej określenia, narodu czy obywatelstwa, mają dla Was jakieś emocjonalne zabarwienie?
Rain

СообщениеДобавлено: Ср Янв 12, 2011 4:08 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Lubow Dziubińska, Rosjanka spod Kielc, czuje się dyskryminowana przez mieszkańców wsi i rodzinę byłego męża. Sąd w Kielcach twierdzi, że „ruska” to nie jest wyzwisko, bo „ludzie tak mówią”. Dlaczego osoby pochodzące ze Wschodu wywołują tyle nienawiści i niechęci wśród Polaków?

Obejrzeć: http://www.youtube.com/watch?v=Ts5htY6vwEs

golem

СообщениеДобавлено: Ср Янв 12, 2011 5:52 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Rain писал(а):
LDlaczego osoby pochodzące ze Wschodu wywołują tyle nienawiści i niechęci wśród Polaków?

Mirek już to wyjaśnił: Są mongołami jedzącymi kartofle ze słoniną. No i gdzie im tam do szlachty Wink
Rain

СообщениеДобавлено: Ср Янв 12, 2011 7:34 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Smile

Bardzo ważne w tej całej sprawie jest to, że w Polsce nie brakuje miłych i ciepłych ludzi, którzy chętnie pomogą Rosjanom czy Rosjance. A takich... innych... wszędzie jest sporo, w każdym kraju...

teemem

СообщениеДобавлено: Ср Янв 12, 2011 9:19 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Pani Lubow miała farta, że trafiła akurat w kieleckie.
Nie dość, że tam p...owiedzmy, wieje, to jeszcze ludzie mają specyficzną mentalność.
http://chomikuj.pl/esterek/Muzyka/Artur+Andrus (Andrzej Poniedzielski - kieleckie)
I jeszcze taka swego czasu głośna sprawa z kieleckiego:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zab%C3%B3jstwa_dokonane_przez_rodzin%C4%99_Zakrzewskich
Mirek

СообщениеДобавлено: Ср Янв 12, 2011 9:21 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Nie raz pomogłem Rosjanom w Polsce, Białorusinom też.
Jeden białoruski kartofel, będąc moim gościem zamiast podziękować za pomoc i gościnę zarządał abyśmy oddali Białystok.
Ciekaw jestem jak wygląda miłość Rosjan do Polaków na terenie Rosji- kwiaty, herbata, ciepłe słowo?

Rain, skoro pytasz o powody
Zasadniczo problem polega na tym, żeście nas je...ali przez parę wieków na spółke z Niemcami. Lubię wschodniaków jako słowiańskich braci ale nie lubię jak próbują nas ustawiać i wywyższać się ponad nas.
Rain

СообщениеДобавлено: Ср Янв 12, 2011 9:25 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

teemem писал(а):
Pani Lubow miała farta, że trafiła akurat w kieleckie.
Nie dość, że tam p...owiedzmy, wieje, to jeszcze ludzie mają specyficzną mentalność.
http://chomikuj.pl/esterek/Muzyka/Artur+Andrus (Andrzej Poniedzielski - kieleckie)
I jeszcze taka swego czasu głośna sprawa z kieleckiego:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zab%C3%B3jstwa_dokonane_przez_rodzin%C4%99_Zakrzewskich

Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Studiowałem w Kielcach na Politechnice. Fajnie było, ani razu nie pobili, a mogli...

Mirek писал(а):
ale nie lubię jak próbują nas ustawiać i wywyższać się ponad nas.

Nikt tego nie lubi i tutaj jestem z tobą w 100% solidarny. Nie jest to łatwe (i wiem o tym dobrze), ale czasami warto uwierzyć, czy pomarzyć, że koszmar się skończył i udało nam się weszcie obudzić. Nie możemy ciągle siedzieć w tej historii i przeszłości, nie pozwoli nam to iść naprzód...

teemem

СообщениеДобавлено: Ср Янв 12, 2011 10:30 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Rain писал(а):
ani razu nie pobili, a mogli...

Mogli więcej. Z Kielc być może pochodził Kuba Rozpruwacz.
http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Lis
Też miałeś farta.
Rain

СообщениеДобавлено: Чт Янв 13, 2011 1:13 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Very Happy
Shalun

СообщениеДобавлено: Чт Янв 13, 2011 2:50 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

W wypadku pani Luby chodzi przede wszystkim o konflikt rodzinny. Miedzy malzonkami, badz bylymi malzonkami i ich rodzinami moze dochodzic do roznych scysji. Tu akurat byli malzonkowie mieszkaja w jednym domu, to jeszcze zaognia sytuacje. Reszta to tak naprawde sprawy uboczne. Jakis czas temu w Polsce babka rozwodzila sie z mezem. Jakis czas wczesniej usunela ciaze ( nielegalnie ). W trakcie sprawy rozwodowej wyciagnela to mezowi. W/g polskiego prawa za namawianie do aborcji grozi wiezienie, zdaje sie do 5 lat.
Jak widac od milosci do nienawisci jeden krok.

Tak na marginesie - Polacy nie sa zbyt tolerancyjni.
wojtek1973

СообщениеДобавлено: Чт Янв 13, 2011 8:15 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

teemem co ty się do tych Kielc tak przyssałeś, masz jak złe wspomnienia?
Mirek

СообщениеДобавлено: Чт Янв 13, 2011 9:07 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Rain писал(а):

Mirek писал(а):
ale nie lubię jak próbują nas ustawiać i wywyższać się ponad nas.

. Nie jest to łatwe (i wiem o tym dobrze), ale czasami warto uwierzyć, czy pomarzyć, że koszmar się skończył i udało nam się weszcie obudzić. Nie możemy ciągle siedzieć w tej historii i przeszłości, nie pozwoli nam to iść naprzód...

Jak już deklarowałem pięćdziesiąt razy na tym forum, jestem zwolennikiem sojuszu rosyjsko polskiego jako alternatywy dla UE i NATO, a to jest uważane w Polsce za zdradę. A mimo to na tym forum oprócz polskich oportunistów i liberałów najczęściej dopieprzają się do mnie ludzie zza Buga(uważam to za paradoks), bo oni chcą być kimś innym niż ich Bóg stworzył. Wcale nie kochają swoich ojczyzn i udają amerykanów, liberałów i kogo chcesz. Dla mnie to szczyt zeszmacenia.
Dla tego odpowiadam im w sposób najgorszy z możliwych.
Jak widzę Rosjanina co chodzi obwieszony elektroniką jak dzikus(ku uciesze niewiele lepszych polaczków)
tylko po to by leczyć kompleksy, że jest nie z Zachodu, jak zapoznani przeze mnie na Zachodzie Białorusini(znający polski) nie chcą ze mną mówić po słowiańsku tylko odpowiadają po angielsku to chyba mam prawo uznać, że robią z siebie kretynów. Dla "ochłody" opowiadam im co było przed 1991 w ich życiu, choć tak naprawdę wiem, że było ciężkie, że los ciężko ich doświadczył.

Последний раз редактировалось: Mirek (Чт Янв 13, 2011 9:13 am), всего редактировалось 1 раз
Mirek

СообщениеДобавлено: Чт Янв 13, 2011 9:12 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Shalun писал(а):

Tak na marginesie - Polacy nie sa zbyt tolerancyjni.

Mam odmienne zdanie- Polacy nie znają granic tolerancji i dla tego każdy może bezkarnie wejść nam na głowę i zatańczyć kankana z przytupem.
Tylko Ty masz kompleksy na punkcie polskości. Ja też, tylko zupełnie z innych powodów.
Lukasz

СообщениеДобавлено: Пт Янв 14, 2011 7:13 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Kto Was nauczył tego analfabetyzmu funkcjonalnego.
Jak ktoś nie wie co to jest analfabetyzm funkcjonalny może poczytać np. tu
http://www.rmf24.pl/fakty/news-analfabetyzm-funkcjonalny-polska-plaga,nId,158966

Wiem, Rzeczpospolita historycznie jest krajem wielonarodowym jest sporo ludności narodowości (etnicznie) niepolskiej.
Część społeczeństwa ma chamskie pochodzenie, a Ci siedzieli na klepisku i ryczeli razem z bydłem co do dzisiaj słychać w fonetyce.
Chamstwo to prymityw kultury obyczajów i kultury języka.

Jest też spora część ofiar sowieckiej instrukcji Nk/003/47
Żeby być precyzyjnym sowiecko-żydowskiej.
Przykładowo pkt 35. tej instrukcji
„W szkolnictwie państwowym, zawodowym, a szczególności w szkołach średnich i wyższych, doprowadzić do usunięcia nauczycieli cieszących się powszechnym autorytetem i uznaniem. Na ich miejsce wprowadzać ludzi mianowanych.
Doprowadzić do zerwania korelacji między przedmiotami, do ograniczeń wydań źródłowych, do usunięcia z szkół średnich łaciny, greki, filozofii ogólnej i genetyki.
W historii nie można podawać, co który władca chciał zrobić lub zrobił dla kraju, trzeba natomiast ukazywać tyranię królów oraz walki uciemiężonego ludu. W szkolnictwie zawodowym doprowadzić do wąskich specjalizacji.”

Krótko szkolnictwo obsadzono durniami i ryczącymi analfabetami którzy mieli słuszne pochodzenie.
Tymi osobnikami obsadzono także szkolnictwo w zakresie filologii polskiej.

Na świecie istnieją dwie definicje narodu.
W krajach Anglosaskich przez naród rozumie się przynależność państwową czyli naród = obywatelstwo taki stan jest w krajach Europy zachodniej. No i oczywiście Ameryce, Australii
W Europie środkowo-wschodniej przez Naród rozumie się zbiorowość etniczną na drugim wyższym poziomie. Pierwszy poziom stanowi etniczność plemienną.

Ja przykładowo w etniczności plemiennej jestem Lędzianem.
Lędzianie zwani też Łędzianami, Lachami stanowią jedno z plemion Polskich.
Na drugim poziomie biorąc narodowość (etniczną) jestem Polakiem.
Jak zagłębicie się w nazwy Polski i Polaków występujące w różnych językach zauważycie, że nazwy te pochodzą od nazw dwóch plemion Lędzian i Polan.

Przykładowo węgierskie „Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát”
Na język polski nie tłumaczę bo to znane porzekadło przyjaźni narodów istniejące w obu językach. Mnie osobiście jest bardzo przyjemnie, że Węgrzy właśnie moją etniczność plemienną utrwalili w swoim języku. Zastanawiam się jednak czy w tym przypadku nie powstało to z bliskich stosunków jakie łączyły dokładnie Lędzian i Madziarów, a nie Polaków i Węgrów. W języku polskim oczywiście jest słowo Madziar.
Zagadkę jaka jest różnica miedzy Węgrem i Madziarem do rozwiązania pozostawiam Wam.
Dodam tylko, że trzeba poszukać głębiej niż w słowniku języka polskiego autorstwa jakiegoś współczesnego „językoznawcy” z dyplomem filologii polskiej.

Słowo Rosjanie w języku polskim pochodzi od nazwy kraju Rosja.

Dokładnie oznacza ono:
- obywatela Rosji tej carskiej, sowieckiej i współczesnej.
- mieszkańca Rosji bez względu na obywatelstwo.
- nazwę wielonarodowego narodu
- narodowość osoby należącej do wielonarodowego narodu Rosjan.

Pojecie wielonarodowego narodu jest stare

Tak było w czasach carów.

Towarzysz Stalin też wypowiadał się o wielonarodowym narodzie nazywając go „narodem radzieckim” a dokładniej „narodem sowieckim” bo radziecki to tłumaczenie polskich komunistów nazwy własnej.
źródło http://kompol.org/historia/Stalin.html

W Rosji współczesnej Rosjanie dalej są wielonarodowym narodem
„Skąd takie rozbieżności w postrzeganiu Putina przez Polaków i wielonarodowych Rosjan?”
źródło http://www.przeglad-tygodnik.pl/index.php?site=artykul&id=15612

Byłoby najlepiej, gdyby stała się państwem wielokulturowym, zgodnie z określeniem konstytucyjnym - wiem, dziwnie to brzmi - "wielonarodowy naród"
źródło http://www.pozytywy.com/artykuly/438-jest-klopot-z-rosja-wywiad-z-profesorem-andrzejem-walickim.

"Mamy bogatą i dawną historię, jesteśmy z tego powodu dumni. Równocześnie Rosja jest krajem młodym. Wypada przypomnieć, że w nadchodzącym roku ukończy zaledwie 20 lat. Dla państwa nie jest to żadnym wiekiem, jednak dzieci, które przyszły na świat w nowej Rosji, już są dorośli. Teraz od nich również zależy, jaka będzie druga dekada tego stulecia. Wszystko, co robimy – robimy dla naszych dzieci, aby byli zdrowi, aby w ich życiu wszystko wychodziło dobrze, aby mieszkali w bezpiecznym, prosperującym i szczęśliwym kraju, gdzie ludzie starsi cieszą się szacunkiem, pielęgnują tradycje naszego wielonarodowego narodu, gdzie ludzie dążą do osiągnięcia nowych celów", - powiedział prezydent Rosji.
źródło http://polish.ruvr.ru/2010/12/31/38447264.html

Według tej teorii Rosjanie (rossijanie) stanowią swoisty, już uformowany, „wielonarodowy” (wieloetniczny) naród.
źródło http://www.iesw.lublin.pl/sk/numery/numer12.php

Podsumowując słowo Rosjanin w języku polskim odpowiada słowu россиянин.

Badając teksty należy też zauważyć że słowo россиянин używane jest nie tylko na określenie obywatelstwa ale i mieszkańca Rosji bez względu na jego narodowość etniczną.

W Polsce w czasach sowieckich dla nazwania wielonarodowego narodu w okresie II Rzeczypospolitej zamiast „naród sowiecki” używano Rosjanie.
W okresie PRL poza prasową propagandą komunistyczną zamiast używać określenia na naród radziecki też używano Rosjanie.
Dodam że określenie Rosjanie funkcjonowało również w znaczeniu obywateli Rosji Sowieckiej i Związku Sowieckiego.

Nie da się ukryć, że propaganda sowiecka forsując w Związku Sowieckim określenie „narodu sowieckiego” popierała używanie w Polsce słowa Rosjanie.

Polskojęzycznym osobnikom narodowości (etnicznie) niepolskiej, homo sowieticus i analfabetom funkcjonalnym z ograniczonym zasobem słownictwa w głowach utkwiło to Rosjanie na tyle mocno, że maja tak do dziś i będą mieli aż do śmierci.

Dla określenia narodu i narodowości etnicznej w języku polskim występują słowa Ruscy, Rusowie.
Oba słowa mają zbliżone znaczenie, a dokładniej są to dwie formy poprawne. W języku polskim występuje część słów która ma dwie poprawne końcówki –y i –owie. Przykładami obok Ruscy i Rusowie mogą być psycholodzy i psychologowie.

W przypadku słów gdzie występują dwie wymienione alternatywne poprawne końcówki formy z zakończeniem –owie wyrażają większy szacunek i dostojeństwo.
Zaznaczam że Rusowie jest formą istniejącą w liczbie mnogiej oznaczającą obie płcie i służy jako nazwa narodu (etnicznego), a już nie narodowości.
Naród należy rozumieć jako zbiorowość wszystkich członków narodu. Wyrażając się o narodzie dokonujemy statystycznego uogólnienia cech i przypisania ich do całego narodu lub istotnej statystycznie jego części. Używając nazwy narodu nawet w liczbie pojedynczej przykładowo Polak mamy na myśli reprezentanta narodu, a więc opisując jego cechy opisujemy naród (w tym przykładzie dokładnie męską część narodu). Pojęcia narodowości możemy z braku innej możliwości użyć do określenia identyfikującego konkretnych osobników. W takim przypadku opisywane cechy mają charakter indywidualny, jednostki uważa się za przynależne do etnicznego narodu ale pod względem opisywanych cech lub sytuacji nie traktuje się ich jako reprezentantów narodu.

Myślę, że zrozumieliście różnicę pomiędzy uznaniem jakiegoś osobnika lub grupy osobników określonej narodowości za zbrodniarza (zbrodniarzy) a uznaniem narodu za naród zbrodniarzy.

Jakoś dziwnie w umysłach niepełnosprawnych intelektualnie uformowało że Ruscy ma znaczenie deprecjujące, perioratywne. Innym językoznawcom zdefiniowało się jako pojęcie oznaczające potocznie Rosjanie.

Jedno i drugie jest błędem.
Jeżeli Rusowie wyraża większy szacunek i dostojeństwo, ale może być użyte tylko w liczbie mnogiej oznaczając obie płcie i nazwę narodu (etnicznego), to dla oznaczenia tylko męskiej lub tylko żeńskiej części narodu albo narodowości pojedynczych osób (grupy osób jednej lub drugiej płci, albo oby płci) nie mając innego wyjścia musimy użyć form od słowa Ruscy.

Użycie perioratywne wynika z konkretnego kontekstu wyrażenia. Dowodu na perioratywność nie można wykazać kiedy wyrażenie reprezentuje prawdę. Nazwanie złodzieja narodowości polskiej. „polskim złodziejem” nie jest perioratywne bo jest zgodne z prawdą.
Nazwanie mnie Żydem będę uważał za obraźliwe. Na Ukrainie nazywają podobno złośliwie Polaków Lachami. W moim przypadku samo nazwanie mnie Lachem nie jest to perioratywne. Żeby nastąpiła obraza musiałoby z kontekstu wynikać obraźliwe niezgodne z prawda dopełnienie i za obraźliwe uznałbym to dopełnienie, a nie nazwę mojej etniczności plemiennej Lach.

W czasach Związku Sowieckiego gdzie zdecydowanie prawie wszyscy Ruscy byli Rosjanami zarówno pod wglądem kraju w którym żyli, przynależności państwowej i członkostwa wielonarodowego narodu nazywanie Ruskich Rosjanami nie było wielkim błędem. Wprost przeciwnie była to ogromna wygoda nie musieliśmy rozpoznawać narodowości etnicznej każdy kto miał paszport sowiecki był Rosjaninem.
Rozpad terytorialny Związku Sowieckiego poczynił ogromne zmiany. Ruscy znaleźli się w niemałych ilościach na Ukrainie, Białorusi. Litwie, Łotwie, Estonii a także innych krajach będących wcześniej częścią terytorium Związku Sowieckiego. Wrzucać ich do zbioru ludności nazywanej Rosjanie stało się nie poprawne bo przestali być oni mieszkańcami i obywatelami Rosji, a także członkami wielonarodowego narodu „sowieckiego”.
Poprawność językowa w stosunku do Ruskich nie będących już Rosjanami nakazuje nazywać ich zgodnie z posiadanym obywatelstwem, a jeżeli mówimy o przynależności etnicznej której obywatelstwo nie oddaje Ruscy lub Rusowie.

Przyjrzyjmy się notatce prasowej wywołującej temat

„Po dwóch procesach w Sądzie Rejonowym w Końskich i apelacji w Sądzie Okręgowym w Kielcach we wtorek zapadł ostateczny wyrok. Sądy musiały rozpatrzyć, czy nazwanie Rosjanki "ta Ruska" zasługuje na karę. Rosjanka to Lubow Dziubińska, która do Polski przyjechała w 1991 r. za mężem Polakiem, który w Moskwie pracował na kontrakcie z Exbudu.

Mimo rozwodu mieszkają w jednym domu we wsi pod Stąporkowem. Oskarżoną była Teresa Cz., siostra byłego męża Dziubińskiej. W kwietniu 2009 r. powiedziała do swojej matki o Rosjance: "Powiedz tej Ruskiej, żeby zrobiła zdjęcie swojej p...y, a nie mojego domu".

Sąd Rejonowy w Końskich uniewinnił Teresę Cz., uznając, że słowa "Rusek", "Ruska" to określenia zawierające pewien element niechęci i lekceważenia przedstawiciela narodu rosyjskiego, ale nie są obraźliwe, pogardliwe.”

Należy najpierw ustalić czy ona była tylko Rosjanką czy także Ruska. Jeżeli była etnicznie Ruska to w całym tym kontekście „Powiedz tej Ruskiej, żeby zrobiła zdjęcie swojej p...y, a nie mojego domu" nie ma żadnej obrazy.

"Ruska" to określenia zawierające pewien element niechęci i lekceważenia przedstawiciela narodu rosyjskiego, ale nie są obraźliwe, pogardliwe.

Nie dostrzegam też elementu niechęci i lekceważenia. W tekście jest mowa o fotografowaniu. Jak się fotografuje wnętrze domu należy zapytać właściciela mieszkania o zgodę, a w przypadku jego nieobecności osobę sprawującą w jego imieniu dozór nad domem. Więc rzeczywiście ta Rosjanka może fotografować swoja p…ę nie naruszając praw właściciela domu, a nie dom. Tym bardziej że w momencie zdarzenia nie była już żoną.

W tym przypadku zaskarżyłbym na miejscu oskarżonej wyrok sądu w części dotyczącej uzasadnienia, a od oskarżyciela zażądałbym odszkodowania za bezpodstawne fatygowanie oskarżonej do sądu w tak oczywistej sytuacji. Zastanawia mnie dlaczego z taka znajomością języka polskiego obsadzają funkcje sędziów.

Jeżeli Rosjanka nie jest etnicznie Ruska a przykładowo Kazaczka to oczywiście nazwać taką Ruską jest obrazą wielką w zależności od sytuacji dla narodu Rusków i (lub) dla Niej wtedy należy przypomnieć КАЗНИТЬ НЕЛЬЗЯ ПОМИЛОВАТЬ.

golem писал(а):

Co do wyroku jest on moim zdaniem oczywiście błędny / zakładając, że to co przedstawiono w mediach odpowiada prawdzie/. Widać wyraźnie, że intencją mówiącej było obrażenie Rosjanki. Wskazywał na to kontekst wypowiedzi.

Nie wiem golem co widzisz w tym kontekście wypowiedzi obraźliwego.
Za to ja w wyrażeniu
golem писал(а):
moim zdaniem
widzę przejaw nieznajomości języka polskiego.

„zdanie, językozn. jedna z podstawowych kategorii składniowych, w szerszym rozumieniu — jednostka komunikacji językowej, czyli przekazywania sobie informacji za pomocą języka. w funkcji tej samej części zdania mogą wystąpić różne pod względem kategorialnym elementy językowe (pojedyncze wyrazy lub grupy wyrazowe, a nawet zdania podrzędne, różne części mowy), np. wyrażenie pełniące funkcję podmiotu w następujących zdaniach: Basia mię denerwuje, Ona mię denerwuje, Denerwuje mię to, że ona się tak głupio zachowuje.”
źródło http://encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=4000871

„zdanie, log. wypowiedź, wyrażenie sensowne oznajmujące (orzekające coś o czymś), które może być tylko albo prawdziwe, albo fałszywe; z. może być twierdzenie, przeczenie lub supozycja.”
źródło http://encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=4000869

Cytaty wyjaśniające są z encyklopedii Wydawnictwa Naukowego PWN więc jest to dostatecznie wiarygodne źródło informacji.
Zdanie jest kategorią gramatyczną i nie ma „moim zdaniem”.
Poprawnie jest „moja opinia” lub „w mojej opinii”. Błędne [quote=] moim zdaniem [/quote] występuje w wyrażeniach wielu osób bardzo wykształconych z tytułami profesorskimi, polityków co świadczy o ich prymitywnej kulturze języka polskiego. Osobiście nie toleruje tego zwrotu w otaczającym mnie środowisku podobnie jak nazywanie narodu (etnicznego) Rusów, Rosjanami.

Zwrócę uwagę na jeszcze jeden aspekt stosunków w historii. Historia zawiera niemało bandytyzmu i ludobójstwa dokonanego na Polakach przez Rosjan. Nie zagłębiając się w szczegóły większość tych zdarzeń nie miała charakteru państwowego więc nie da się obwinić Rosji jako zleceniodawcy. Rosji można jedynie przypisać akceptację przez nie ukaranie sprawców lecz ich tolerowanie. Wydarzenia były przejawem zbrodniczych zachowań Rosjan. W części przypadków można na podstawie przekazów historycznych zidentyfikować narodowość etniczną tych Rosjan i okazuje się że nie byli to Ruscy. W takiej sytuacji dopisywanie tych wydarzeń do rachunku Ruskim jest krzywdzące.

Na początku wspomniałem, o problemie analfabetyzmu funkcjonalnego. Nie dziwcie się ale widziałem badania. W Polsce żyją ludzie których zasób używanego słownictwa wynosi 2000 słów, a trochę bardziej rozgarnięci intelektualnie bez zaświadczenia o dysleksji mają w swoim zasobie ok. 20 tysięcy słów.
Badacze nie określili czy liczyli tylko podstawowe formy słów czy również używane przez tych osobników formy fleksyjne.
Inni językoznawcy zapytani ile w języku polskim jest słów odpowiedzieli niewiadomo
Przykładowo http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=7634
Bo oczywiście są zdrobnienia i zdrobnienia powstałe od zdrobnień, słownictwo stare może martwe w ubogim języku analfabetów funkcjonalnych ale wciąż żywe.
Ja ze swojej strony napiszę że jestem w posiadaniu elektronicznej postaci słowozbioru słów języka polskiego (może służyć za słownik ortograficzny) liczącego ponad 11 milionów słów oczywiście ze zdrobnieniami i formami fleksyjnymi. Jak więc widać różnica pomiędzy 11 milionami a 20 tysiącami jest ogromna. Nawet jakby przyjąć że 20 tysięcy odnosi się do podstawowych wersji słów i dla uwzględnienia fleksji pomnożyć to przez 10 to i tak różnica jest ogromna.
Zastanawiacie się dlaczego tak jest? Odpowiedz jest prosta znacząca część obywateli polskich nie jest etnicznymi Polakami. Idąc dalej nie jest ona także etnicznymi słowianami.

Potrzebujecie dowodu proszę bardzo dowodem jest fonetyka. Podstawą zdolności fonetycznych jest anatomiczna budowa aparatu mowy. Nie znajdziecie ani jednego urodzonego w Niemczech Turka który potrafi prawidłowo wygłosić niemieckie umlauty, ponieważ anatomia aparatu mowy tej etniczności nie pozwala tego wyartykułować.
Nie znajdziecie Żyda, Niemca, Austriaka, Francuza urodzonego w Polsce który potrafi prawidłowo wygłosić głoski ą, ę, r, rz, ó, h, ł. Wynika to z anatomii aparatu mowy.
Do prawidłowego wygłoszenia tych głosek trzeba być etnicznym Polakiem, Ruskiem, Rusinem, Słowakiem, Czechem, Łużyczanem. lub mieszańcem tych narodowości. Ogólnie trzeba być etnicznie narodowości słowian północy z zastrzeżeniem, że część Rusinów mieszka na terenie byłej Jugosławii.

Teraz przejdźcie się po Polsce i posłuchajcie ilu mieszkańców Polski wygłasza prawidłowe
- polskie ł przedniojęzykowozębowe czyli twarde l najczęściej słyszycie u.
- polskie wibrujące r
- polskie rz w zapisie slawistycznym ř
- polskie ó głębokie gardłowe podobne trochę do czeskiego ú
- polskie piękne nosowe ą i ę

Ja poprawny wygłos tych głosek wyniosłem z domu i żadna germanizacja czy rusyfikacja w okresie rozbiorów nie zniekształciła wygłosu u moich przodków.

Znajomość języka polskiego przez wiele osób polskojęzycznych jest na zasadzie osłuchania i рерайт. Dotyczy to całych fraz i zdań. Stąd mamy takie wyrażenia jak
Цитата:
moim zdaniem

I uznawania słowa
Цитата:
"Ruska"
jako
Цитата:
określenia zawierające pewien element niechęci i lekceważenia

Dla kompletu informacji należałoby wyjaśnić w języku polskim różnicę język rosyjski, a język ruski.
Języki ruskie (w liczbie mnogiej) oznaczają grupę języków wschodnich słowian.
Język ruski jest to język który jest własnością narodu Rusów i tylko Rusowie mogą być uważani za nosicieli tego języka. Określenie język rosyjski powstał od nazwy kraju Rosja i jest to język którym mówią Rosjanie (rossijanie).
Dla językoznawców znane jest określenie język angielski i język angloamerykański.
Język angloamerykański to język amerykański powstały na podstawie języka angielskiego.
Język rosyjski to język Rosjan powstały na podstawie języka ruskiego.

Żeby zachować symetrię nazewnictwa należałoby język angloamerykański nazywać amerykańskim lub język rosyjski nazywać językiem rusko-rosyjskim.
W USA deklaruje się że językiem państwowym jest język angielski.
W Rosji deklaruje się że językiem państwowym jest język ruski.
W obu przypadkach mamy zakłamanie.

Nosicielami języka Angielskiego są tylko etniczni Anglicy pochodzący z domów o wysokiej kulturze języka. Fonetyka Szkotów już jest zniekształcona.
Zniekształcenia fonetyczne dokonane przez Rosjan nie będących Ruskimi są na tyle istotne że nie można języka Rosjan uznać za język Ruski. Dodatkowym zjawiskiem powodującym deformację jest mieszanka etniczna w środowisku języka.
Trzeba być nie tylko nosicielem danego języka, ale pochodzić z domu w którym panuje wysoka kultura języka, aby móc być odpornym na analfabetyzm fonetyczny i funkcjonalny panujący poza domem rodzinnym.
Na własnej drodze badania, poznawania języka ruskiego wiem co to znaczy. Nie znalazłem dotąd właśnie Ruskiego, a nie Rosjanina z idealną fonetyką w wygłosie który mógłby posłużyć jako wzorzec fonetyczny.

Rain писал(а):

Rain dla Polaków (etnicznych), a więc tych którzy mają mentalną wieź z językiem polskim czując mentalnie dokładnie różnice i subtelności potrafią wydobyć z języka polskiego całą moc to normalna nazwa narodu. Dodam, że językoznawcy filologii polskiej nazwy narodów zakwalifikowali jako pisane duża literą ze względów znaczeniowych. Nie jest to prawda. Etniczni Polacy piszą nazwy narodów dużą literą ze względów uczuciowo-emocjonalnych tylko wytłumacz to tym którzy nie mają mentalnej więzi z tym językiem, a swoje twierdzenia opierają na badaniu piśmiennictwa.

Mam też prośbę nie mylcie Ruskich, z Rusinami (Rusakami) bo to dwa różne narody.
Nie mylcie też Rusinów (Rusaków) z Ukraińcami bo to jeszcze większa krzywdząca pomyłka.
Lędzianie od wieków byli blisko z Rusinami. Na Ukrainie Rusini mówią językiem Rusińskim, a język Ukraiński uczą się z obrzydzeniem.

PS. Trochę długi napisałem tekst, ale jakiś miesiąc wstecz stoczyłem serię bojów z językoznawcami w temacie Ruscy a Rosjanie.
I w stosunku do znacznej części językoznawców mogę parafrazować moje ulubione słowa Józefa Piłsudzkiego wygłoszone do współpracowników po przyjeździe z Magdeburga do Warszawy, 11 listopada 1918, o socjalistycznym rządzie powołanym kilka dni wcześniej „Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić”
Im kury szczać prowadzić, a nie zajmować się językoznawstwem języka polskiego.

Idę się gdzieś schować, bo tym tekstem wywołam teraz święte oburzenie.
golem

СообщениеДобавлено: Пт Янв 14, 2011 8:47 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Bardzo to ciekawe ale dla naszej dyskusji zupełnie nieprzydatne. Przeciętny Polak nie jest językoznawcą i posługuje się językiem na zupełnie innym poziomie. I to ten przeciętny Polak decyduje ostatecznie o tym jak język polski będzie wyglądał.
To prawda ,że niestety " w umysłach niepełnosprawnych intelektualnie uformowało że Ruscy ma znaczenie deprecjujące, perioratywne " ale ponieważ ludzi takich są miliony a Ty jesteś sam / ewentualnie w bardzo niewielkiej kompanii/ to oni kształtują język a nie Ty. Jeżeli więc w potocznym znaczeniu słowo "Ruski" będzie miało dla przeciętnego Polaka znaczenie pejoratywne to żadna analiza tego nie zmieni.
Baba ze wsi, która wypowiadała się o Rosjance nie była językoznawcą. Jej wypowiedź należy oceniać zgodnie z jej intencją . Istotne jest także czy należy ona do osób niepełnosprawnych intelektualnie nadających słowu Ruski deprecjujące znaczenie.
Rain

СообщениеДобавлено: Пт Янв 14, 2011 12:44 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Łukaszu, bardzo ci dziękuję za wyczerpujacą i profesjonalną opowiedź...
Stig

СообщениеДобавлено: Пт Янв 14, 2011 1:37 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Lukasz писал(а):
Nie wiem golem co widzisz w tym kontekście wypowiedzi obraźliwego.
Za to ja w wyrażeniu
golem писал(а):
moim zdaniem
widzę przejaw nieznajomości języka polskiego.

„zdanie, językozn. jedna z podstawowych kategorii składniowych, w szerszym rozumieniu — jednostka komunikacji językowej, czyli przekazywania sobie informacji za pomocą języka. w funkcji tej samej części zdania mogą wystąpić różne pod względem kategorialnym elementy językowe (pojedyncze wyrazy lub grupy wyrazowe, a nawet zdania podrzędne, różne części mowy), np. wyrażenie pełniące funkcję podmiotu w następujących zdaniach: Basia mię denerwuje, Ona mię denerwuje, Denerwuje mię to, że ona się tak głupio zachowuje.”
źródło http://encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=4000871

„zdanie, log. wypowiedź, wyrażenie sensowne oznajmujące (orzekające coś o czymś), które może być tylko albo prawdziwe, albo fałszywe; z. może być twierdzenie, przeczenie lub supozycja.”
źródło http://encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=4000869

Cytaty wyjaśniające są z encyklopedii Wydawnictwa Naukowego PWN więc jest to dostatecznie wiarygodne źródło informacji.
Zdanie jest kategorią gramatyczną i nie ma „moim zdaniem”.
Poprawnie jest „moja opinia” lub „w mojej opinii”. Błędne moim zdaniem występuje w wyrażeniach wielu osób bardzo wykształconych z tytułami profesorskimi, polityków co świadczy o ich prymitywnej kulturze języka polskiego. Osobiście nie toleruje tego zwrotu w otaczającym mnie środowisku podobnie jak nazywanie narodu (etnicznego) Rusów, Rosjanami.

Oj, Łukasz, ale namieszałeś... Będę tutaj bronił Golema, bo nie masz racji. Albo wynika to z niewiedzy, albo ze świadomej manipulacji. Podajesz dwie definicje słowa "zdanie", a SJP podaje ich sześć. Jedna z nich to "mniemanie, pogląd, opinia, sąd o czymś, o kimś". Więc wyrażenie "moim zdaniem" jest jak najbardziej poprawne i powie ci to każdy językoznawca. Co nie zmienia faktu, że oczywiście możesz nie tolerować tego zwrotu, tak jak ja mogę nie nie lubić koloru różowego. Natomiast nie twiedzę, że różowy to nie kolor.

Lukasz писал(а):
Polskojęzycznym osobnikom narodowości (etnicznie) niepolskiej, homo sowieticus i analfabetom funkcjonalnym z ograniczonym zasobem słownictwa w głowach utkwiło to Rosjanie na tyle mocno, że maja tak do dziś i będą mieli aż do śmierci.

Mylisz się również w tym względzie. Język żyje, a słowa zmieniają swoje znaczenie. To co było kilkadziesiąt lat temu niepoprawne (czy może raczej logicznie niekonsekwetne), dziś często jest jak najbardziej zgodne z normami. A idąc twoją logiką i używając twojego słownictwa, jesli używasz słowa "zapomnieć" w znaczeniu "nie pamiętać", to musisz być niepełnosprawny intelektualnie, bo przecież jeszcze 200 lat temu znaczyło to ni mniej, ni więcej, co "zapamiętać".

Lukasz писал(а):
Dla określenia narodu i narodowości etnicznej w języku polskim występują słowa Ruscy, Rusowie.

Problem w tym, że te słowa wyszły w zasadzie z użycia. Nawet w SJP już ich nie ma. Pierwsze jest potoczne, a drugie oznacza Rusinów (русов), a nie русских.

Lukasz писал(а):
PS. Trochę długi napisałem tekst, ale jakiś miesiąc wstecz stoczyłem serię bojów z językoznawcami w temacie Ruscy a Rosjanie.
I w stosunku do znacznej części językoznawców mogę parafrazować moje ulubione słowa Józefa Piłsudzkiego wygłoszone do współpracowników po przyjeździe z Magdeburga do Warszawy, 11 listopada 1918, o socjalistycznym rządzie powołanym kilka dni wcześniej „Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić”
Im kury szczać prowadzić, a nie zajmować się językoznawstwem języka polskiego.

No cóż, trudno się tym językoznawcom dziwić. Masz, deliaktnie mówiąc, oryginalne poglądy na to, czym jest język. Poza tym, troszeczkę śmieszy wywód na temat językowy z tak tragiczną interpunkcją. :]

Последний раз редактировалось: Stig (Пт Янв 14, 2011 1:45 pm), всего редактировалось 2 раз(а)
Stig

СообщениеДобавлено: Пт Янв 14, 2011 1:40 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Lukasz писал(а):
Potrzebujecie dowodu proszę bardzo dowodem jest fonetyka. Podstawą zdolności fonetycznych jest anatomiczna budowa aparatu mowy. Nie znajdziecie ani jednego urodzonego w Niemczech Turka który potrafi prawidłowo wygłosić niemieckie umlauty, ponieważ anatomia aparatu mowy tej etniczności nie pozwala tego wyartykułować.
Nie znajdziecie Żyda, Niemca, Austriaka, Francuza urodzonego w Polsce który potrafi prawidłowo wygłosić głoski ą, ę, r, rz, ó, h, ł. Wynika to z anatomii aparatu mowy.
Do prawidłowego wygłoszenia tych głosek trzeba być etnicznym Polakiem, Ruskiem, Rusinem, Słowakiem, Czechem, Łużyczanem. lub mieszańcem tych narodowości. Ogólnie trzeba być etnicznie narodowości słowian północy z zastrzeżeniem, że część Rusinów mieszka na terenie byłej Jugosławii.

Teraz przejdźcie się po Polsce i posłuchajcie ilu mieszkańców Polski wygłasza prawidłowe
- polskie ł przedniojęzykowozębowe czyli twarde l najczęściej słyszycie u.
- polskie wibrujące r
- polskie rz w zapisie slawistycznym ř
- polskie ó głębokie gardłowe podobne trochę do czeskiego ú
- polskie piękne nosowe ą i ę

Zródło? O hiperpoprawności pisać nie będę, bo już pewnie słyszałeś o tym od kilku osób. Wink
teemem

СообщениеДобавлено: Пт Янв 14, 2011 2:01 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Zaraz tam "święte oburzenie"... Po prostu moim zdaniem (по-моему) Łukasz nie ma racji w paru kwestiach.
Stig mnie uprzedził, ale ponieważ zdążyłem wynotować kilka przykładów pozwalam sobie je przytoczyć, głównie w celu przybliżenia rosyjskojęzycznym userom, o czym mowa.

Mickiewicz, „Pan Tadeusz”
(…) Pytano zdania innych; więc wszyscy dokoła
Brali stronę Kusego albo też Sokoła (…)
(…) O autorów pytała Tadeusza zdania
I ze zdań wyciągała na nowo pytania;(…)
(…) Choć młodzież nieraz jego zasięgała zdania,
Bo nikt lepiej nad niego nie znał polowania.(…)

Sienkiewicz, „Potop”
(…) Wedle mojego zdania musi Karol Gustaw o miastach pruskich pomyśleć, bo ich za sobą nie może zostawiać. Kto by się spodziewał, że gdy cała Rzeczpospolita odstępuje pana, gdy wszystka szlachta łączy się ze Szwedem, gdy województwa poddają się jedne za drugimi - wówczas właśnie miasta pruskie, Niemcy i protestanci, nie chcą o Szwedach słyszeć i do oporu się gotują. (…)
(…) Według mego zdania, jest pewna racja - odpowiedział Sadowski - i tak myślę, że gdybyś waszmość, panie hrabio, je znalazł, nie uważałbyś za potrzebne dzielić się nim nie tylko z Polakami, ale nawet i ze mną, który jestem Czechem(…)

Prus, „Lalka”
(…) Ale Ir jest innego zdania; zeskakuje bowiem z kanapy i z niepokojem wącha drzwi, jakby czuł kogoś obcego.(…)
(…) znalazł się nabywca, który ofiarowuje wam pięć tysięcy rubli, moim zdaniem za mało, choć w tych czasach trudno spodziewać się więcej (…)

Jeżeli powyższe zdania (tym razem wg definicji Łukasza) świadczą o nieznajomości języka polskiego, to kto ten język zna?
agata_88

СообщениеДобавлено: Пт Янв 14, 2011 5:54 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Jeśli mowa o języku to muszę dodać swoje parę groszy Wink
Lukasz, twoje poglądy na sprawy językowe są bardzo ciekawe, ale ja mam na ten temat zupełnie inne zdanie Wink.
Po pierwsze, język jest tworem żywym. Żaden językoznawca czy człowiek, który "poprawną" wymowę wyniósł z domu tego nie zmieni. Zmienia się fonetyka, słownictwo, morfologia, w mniejszym stopniu składnia i jest to naturalne. Człowiek dąży do uproszczenia języka. Dlatego w polskim zanikł czas zaprzeszły, dlatego ą i ę wymawia się w różnych pozycjach inaczej (nie mówiąc o tym, że ę i ą zamieniły się w wielu wyrazach miejscami, np. w czasownikach 1 os. liczby poj.), dlatego słowa zmieniają znaczenie (w tym słowa Rusek i Rosjanin)... Przykłady można mnożyć w nieskończoność.
Jeśli patrzeć na etymologię słów, to rzeczywiście można dojść do wniosku, że istnieje wiele nielogiczności, ale język się zmienia.
Oczywiście na błędy trzeba zwracać uwagę, bo kultura języka jest wg mnie jest ważna, ale na pewne rzeczy nie mamy wpływu.
Trzeba jeszcze pamiętać o różnicach dialektalnych, regionalnych i o tym, że język najpierw był w formie mówionej, a dopiero potem pisanej. Więc obrażanie ludzi, którzy nie wymawiają jakichś głosek jest nie na miejscu.
Lukasz писал(а):
Nosicielami języka

Jednak poddałeś się rusyfikacji Wink - "użytkownikami języka".
Stig

СообщениеДобавлено: Пт Янв 14, 2011 6:10 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

^^ Nie wspominając o Piłsudskim przez "dz". Wink

Co do wypowiedzi na temat języka i zmian w nim zachodzących to oczywiście zgoda. Dlatego właśnie lubię liberalne podejście Miodka, który rozumie, że to nie on jako językoznawca decyduje o kształtowaniu języka, ale ludzie mówiący tym językiem.
golem

СообщениеДобавлено: Пт Янв 14, 2011 7:02 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

No i pięknie Wink Nie muszę już niczego pisać.

СообщениеДобавлено: Пт Янв 14, 2011 10:27 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

golem писал(а):
No i pięknie Wink Nie muszę już niczego pisać.

Pierdolisz ?
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Поговорим о Польше -> Dyskutujemy po POLSKU Часовой пояс: GMT + 1
На страницу 1, 2, 3  След.
Страница 1 из 3

Перейти: