Список форумов Поговорим о Польше Поговорим о Польше
Уютный форум о Польше и не только - www.forum.opolshe.ru

FAQFAQ   ПоискПоиск   ПользователиПользователи   ГруппыГруппы   РегистрацияРегистрация 
 ПрофильПрофиль   Войти и проверить личные сообщенияВойти и проверить личные сообщения   ВходВход 

Minister Sikorski. Pomysl zburzenia Palacu Kultury.

Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Поговорим о Польше -> Polska Prasa / Dowolne media po polsku
Предыдущая тема :: Следующая тема  
Автор Сообщение
jur

СообщениеДобавлено: Сб Ноя 14, 2009 9:20 pm    Заголовок сообщения: Minister Sikorski. Pomysl zburzenia Palacu Kultury. Ответить с цитатой

Moment katharsis nowego początku, to co patriotyczna ludność stolicy zrobiła po odzyskaniu niepodległości, 91 lat temu zburzyła cerkiew na dzisiejszym Placu Józefa Piłsudskiego, tego nam zabrakło.

Wczoraj, 10 listopada w tradycyjnej dla radia ZET edycji "Gość radia Zet" o godz. 8.15 Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski, w dyskusji na temat Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, pochwalił zburzenie majestatycznej cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego na Placu Saskim w Warszawie.

Zapytany o komentarz do niniejszej wypowiedzi bp Jerzy (Pańkowski), dyrektor Kancelarii Metropolitalnej stwierdził, iż wspomniana wypowiedź jest odbiciem słabego rozeznania, panującego wśród polskich dyplomatów. Żadna świątynia prawosławna nie może być symbolem zaborów, zawsze jest i będzie symbolem modlitwy. Biskup Jerzy uważa, iż wypowiedź Ministra była w pełni chybiona i godząca w poczucie tożsamości prawosławnych wiernych.

Sobór św. Aleksandra Newskiego został rozebrany w latach 20-tych, mniej niż 15 lat po ukończeniu budowy. Podzielił los wielu świątyń prawosławnych w Warszawie, wybudowanych w okresie rozbiorów i rozebranych po odzyskaniu niepodległości. Decyzja rozbiórki spowodowana była nastrojami antyrosyjskimi i antyprawosławnymi w II Rzeczypospolitej, wynikającymi głównie ze stosowanej w okresie zaborów przez państwo rosyjskie polityki rusyfikacji w stosunku do Polaków – uważano, że celem wybudowania soboru było ukazanie dominacji rosyjskiej i Kościoła prawosławnego na obszarze zaboru rosyjskiego. Dlatego też był symbolem rusyfikacji dla ówczesnych Polaków. W kontekście walki z pozostałościami po zaborcy zapomniano jednak, iż procesowi rusyfikacji poddane zostało równiez prawosławie, istniejące od stuleci na ziemiach polskich.

Dodatkowym argumentem było to, że świątynia zajmowała jeden z najważniejszych placów Warszawy, a po opuszczeniu miasta przez urzędników i wojska rosyjskie tak wielki budynek nie był już potrzebny. Uważano także, że sobór reprezentujący wschodnią architekturę nie pasuje do stylu stołecznej zabudowy.

Последний раз редактировалось: jur (Вс Ноя 15, 2009 8:12 am), всего редактировалось 4 раз(а)
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
golem

СообщениеДобавлено: Сб Ноя 14, 2009 10:20 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Bez zalogowania nie można komentować ? Wink

СообщениеДобавлено: Вс Ноя 15, 2009 1:08 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Powiem szczerze, że wszystko mi jedno, czy zburzą czy nie. Wiadomo, że to idiotyzm, ale jeżeli Polacy będą chcieli to zrobić, czemu nie. Nie Sikorski będzie decydował...
Наши сайты: Варшава По-Русски - www.warsaw.ru , Русский Курьер Варшавы - www.rkw.3w.pl или www.kurier.opolshe.ru, Наши в Польше - www.rosjanie.pl и форум: www.forum.opolshe.ru, фейсбук: https://www.facebook.com/warsaw.ru/
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Stig

СообщениеДобавлено: Вс Ноя 15, 2009 1:57 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

golem писал(а):

Nie można.

Co to za jakaś opowiastka wyrwana z kontekstu? Jaki projekt zburzenia? Nikt PKiN nie ma zamiaru burzyć, a przychylnych ocen tego cudu architektury ciągle przybywa. Dla mnie osobiście to jedna z najładniejszych i najciekawszych wysotek (po MGU i Kotelniczeskiej). Jednym słowem: bzdury.
jur

СообщениеДобавлено: Вс Ноя 15, 2009 7:05 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

golem писал(а):
Teraz można - ....a karawana jedzie dalej.
agata_88

СообщениеДобавлено: Вс Ноя 15, 2009 10:12 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Stig писал(а):
Jaki projekt zburzenia? Nikt PKiN nie ma zamiaru burzyć

Też tak sądzę.
Ostatnio to raczej się mówiło jak zagospodarować okolice PNiK, bo to plac wokół, a nie sama budowla, wygląda nieciekawie.

Z resztą chcemy, czy nie nurt socrealistyczny w sztuce był faktem, nie powinno się tak w całości niszczyć jego dorobku.
Draker

СообщениеДобавлено: Вс Ноя 15, 2009 11:49 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Ja słowa Sikorskiego o zburzeniu Pałacu rozumiem jako próbę nadania wyrazu przez Polaków swojej nowej postkomunistycznej tożsamości. Jako próbę znalezienia symbolu, który w świadomości pozostawi ślad po przemianach, których dokonaliśmy. Rewolucję Francuską kojarzymy również ze zburzeniem Bastylii, a Niemcy np. mają swój zburzony mur. Polityka symboliczna dla państwa może mieć swój całkiem konkretny i realny wymiar. Mi ten pomysł ze zburzeniem Pałacu się nie podoba, choć nie lekceważę jego praktycznego znaczenia. Nie zburzylismy go spontanicznie, to teraz już jest za późno. W jakiś sposób Pałac jest symbolem dominacji sowieckiej, ale z drugiej strony jest symbolem dominacji tylko o tyle, o ile my będziemy uznawać go za taki symbol. Myślę, że nie potrzebujemy rytualnego wyburzania, aby w naszej świadomości dokonała się przemiana. Jest takie buddyjskie powiedzenie: jeżeli nie przyjmiesz darowanego Ci prezentu, to czyj jest prezent?
Ja zły mit Płacu już dawno przełamałem w sobie. Naszym rytałem były spotkania w każdą środę wieczorem pod Pałacem i granie we fresbee, zośkę, a nawet nocne meczyki w piłkę nożną Smile Później przenieśliśmy się do caffe Qulturalna przy teatrze Dramatycznym w Pałacu, która do tej pory jest bardzo fajnym, kulturalnym miejscem Smile Często, kiedy wyszedłem z kawiarni na papierosa i spojrzałem w górę i przed siebie, to sobie myślałem, ale za....sta architektura Smile Z resztą przełamywanie sowieckich klimatów zaczęło się już w czasie jego budowy. Podobno polski architekt, który współpracował z rosyjskim, przemycił motyw orła jako zdobienie cokołów, czy jak to się nazywa. Ja tam na serio widzę orły Smile

Stig

СообщениеДобавлено: Пн Ноя 16, 2009 2:43 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Ale tu Sikorski chociażby w jednym zdaniu mówi, że powinno się zburzyć PKiN?
Draker

СообщениеДобавлено: Пн Ноя 16, 2009 3:00 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Stig писал(а):
Ale tu Sikorski chociażby w jednym zdaniu mówi, że powinno się zburzyć PKiN?

Powiedział, ale nie wiem czy "tu". Ja jego słowa o zburzeniu Pałacu rozumiem raczej jako prowokację do myślenia, a nie koniecznie jako konkretną propozycję. Prowokację do refleksji nad homo sovieticus w nas samych.

agata_88

СообщениеДобавлено: Пн Ноя 16, 2009 5:02 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Draker писал(а):
Rewolucję Francuską kojarzymy również ze zburzeniem Bastylii, a Niemcy np. mają swój zburzony mur. Polityka symboliczna dla państwa może mieć swój całkiem konkretny i realny wymiar. Mi ten pomysł ze zburzeniem Pałacu się nie podoba, choć nie lekceważę jego praktycznego znaczenia. Nie zburzylismy go spontanicznie, to teraz już jest za późno.

100%
Co innego spontanicznie, teraz to byłoby pozbawione jakiegokolwiek sensu.
Draker писал(а):
Myślę, że nie potrzebujemy rytualnego wyburzania, aby w naszej świadomości dokonała się przemiana. Jest takie buddyjskie powiedzenie: jeżeli nie przyjmiesz darowanego Ci prezentu, to czyj jest prezent?
Ja zły mit Płacu już dawno przełamałem w sobie. Naszym rytałem były spotkania w każdą środę wieczorem pod Pałacem i granie we fresbee, zośkę, a nawet nocne meczyki w piłkę nożną Smile Później przenieśliśmy się do caffe Qulturalna przy teatrze Dramatycznym w Pałacu, która do tej pory jest bardzo fajnym, kulturalnym miejscem Smile Często, kiedy wyszedłem z kawiarni na papierosa i spojrzałem w górę i przed siebie, to sobie myślałem, ale za....sta architektura

Smile
Zresztą gdyby iść tym tropem to istnieje wiele budowli, dzieł sztuki z niechlubną przeszłością, ale nikt nie zabiera się do ich burzenia.
jur

СообщениеДобавлено: Пн Ноя 16, 2009 5:57 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Boję się, że istotą dyskusji po wypowiedzi Pana Sikorskiego stała się nasza dywagacja czy PKiN trzeba wyburzyć czy nie. A problem moim zdanie leży gdzie indziej. "Bulwersujące jest to, że Pan Sikorski w ogóle raczył porównać Sobór z PKiN."
I to jest główny problem! To, że pan Sikorski włożył do jednej szufladki komunistów z PKiN razem z prawosławnymi .
Draker

СообщениеДобавлено: Пн Ноя 16, 2009 8:58 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

jur писал(а):
problem moim zdanie leży gdzie indziej. "Bulwersujące jest to, że Pan Sikorski w ogóle raczył porównać Sobór z PKiN."
I to jest główny problem! To, że pan Sikorski włożył do jednej szufladki komunistów z PKiN razem z prawosławnymi .

Może rzeczywiście dla prawosławnych takie zestawienie mogło być nieprzyjemne, przede wszystkim dla prawosławnych Polaków. Ja nie mam nic do prawosławia, wręcz przeciwnie. Bardzo chciałbym, aby kościół prawosławny, który tak ucierpiał od sowietów odrodził się i napełniał serca ludzi wiarą, nadzieją i miłością. Trzeba jednak pamiętać, że w dawnych przed sowieckich czasach prawosławie weszło w mocny sojusz z władzą i swoją misję chrystianizacyjną wiązało z imperializmem carskim. W tym kontekście zupełnie naturalne jest, że Polacy-katolicy po odzyskaniu wolności dali upust swoim emocjom burząc Sobór. Podobnie kościół katolicki też wiązał swoje nadzieje z imperializmem polskim. Niestety sojusz władzy z kościołem i szerzenie wiary mieczem jest pomysłem starym jak świat.

agata_88

СообщениеДобавлено: Пн Ноя 16, 2009 10:56 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Draker писал(а):
W tym kontekście zupełnie naturalne jest, że Polacy-katolicy po odzyskaniu wolności dali upust swoim emocjom burząc Sobór.

To nie powinno być naturalne, ale takie wydarzenia w Polsce należą do przeszłości.
Porównanie nie na miejscu.
agata_88

СообщениеДобавлено: Пн Ноя 16, 2009 11:04 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Swoją drogą dzisiaj Siedziba KC PZPR została wpisana na rejestr zabytków.
Draker

СообщениеДобавлено: Пн Ноя 16, 2009 11:41 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

agata_88 писал(а):
Draker писал(а):
W tym kontekście zupełnie naturalne jest, że Polacy-katolicy po odzyskaniu wolności dali upust swoim emocjom burząc Sobór.

To nie powinno być naturalne, ale takie wydarzenia w Polsce należą do przeszłości.
Porównanie nie na miejscu.

No niestety, złe emocje bywają naturalną reakcją.
W prawie karnym też jest taka instytucja jak "afekt", która może zdjąć odpowiedzialność.

Holly Molly

СообщениеДобавлено: Вт Ноя 17, 2009 4:12 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

agata_88 писал(а):

Spryciule kolesie!...
W ten to sposób Ministerstwo Kultury będzie finansowało warszawską Giełdę. Co za paradoks. Przecież powinno być odwrotnie...
Draker

СообщениеДобавлено: Вт Ноя 17, 2009 5:14 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Holly Molly писал(а):
agata_88 писал(а):

Spryciule kolesie!...
W ten to sposób Ministerstwo Kultury będzie finansowało warszawską Giełdę. Co za paradoks. Przecież powinno być odwrotnie...

Nie znam się na prawie budowlanym, ale wydawało mi się, że wpis do rejestru zabytków nie pociąga za sobą zmiany formy finansowania obiektu, a jedynie od tej pory wszelkie zmiany konstrukcyjne wymagają zgody konserwatora zabytków. Czyli dla właściciela budynku to gorzej niż lepiej.
A w ogóle to Giełda Papierów Wartościowych ma teraz siedzibę obok, przy Książęcej, a w dawnym Domu Partii jest Centrum Bankowo- Finansowe. Właścicielem budynku jest spółka skarbu państwa.

EA

СообщениеДобавлено: Вт Ноя 17, 2009 6:10 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Nie ma nic gorszego jak religia zmiesza się z polityką Confused
Holly Molly

СообщениеДобавлено: Вт Ноя 17, 2009 10:03 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Draker писал(а):

wydawało mi się, że wpis do rejestru zabytków nie pociąga za sobą zmiany formy finansowania obiektu,

W budżecie Min. Kultury i Dz. Narod. przewidziane są środki na opiekę i ochronę zabytków:
"Ośrodki ochrony i dokumentacji zabytków i Ochrona zabytków i opieka nad zabytkami"
Draker

СообщениеДобавлено: Ср Ноя 18, 2009 1:03 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Holly Molly писал(а):
Draker писал(а):

wydawało mi się, że wpis do rejestru zabytków nie pociąga za sobą zmiany formy finansowania obiektu,

W budżecie Min. Kultury i Dz. Narod. przewidziane są środki na opiekę i ochronę zabytków:
"Ośrodki ochrony i dokumentacji zabytków i Ochrona zabytków i opieka nad zabytkami"

Zabytków (wpisanych do rejestru) w samej Warszawie jest tysiące i zasadą jest finansowanie kosztów restauratorskich, budowlanych, itp. przez właściciela. Można się ubiegać o dotację do MKiDN na pokrycie tych kosztów, ale to wyjątkowo.

agata_88

СообщениеДобавлено: Ср Ноя 18, 2009 10:47 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Draker писал(а):
W prawie karnym też jest taka instytucja jak "afekt", która może zdjąć odpowiedzialność.

No tak.
Nie zmienia to faktu, że takich czynów nie powinno się pochwalać dzisiaj. Tylko szczerze mówiąc nie mogę znaleźć nigdzie dokładnego cytatu słów Sikorskiego... Widziałam i czytałam tylko materiały gdzie mówił o zburzeniu PKiN i ani słowa o soborze...
Draker писал(а):
od tej pory wszelkie zmiany konstrukcyjne wymagają zgody konserwatora zabytków.

Draker писал(а):
Zabytków (wpisanych do rejestru) w samej Warszawie jest tysiące i zasadą jest finansowanie kosztów restauratorskich, budowlanych, itp. przez właściciela. Można się ubiegać o dotację do MKiDN na pokrycie tych kosztów, ale to wyjątkowo.

Masz rację, można się do konserwatora ubiegać też o dotacje z UE, ale trzeba spełnić określone warunki - pierwszeństwo mają budynki w złym stanie technicyzm oraz te reprezentatywne i najstarsze. W Toruniu z każdym miesiącem jest coraz więcej odnowionych budynków, ale jest na przykład osiedle Bydgoskie, na którym znajdują się piękne, zabytkowe kamienice secesyjne, które przegrywają w wyścigu z budynkami starówki i znajdują się w opłakanym stanie.
Draker

СообщениеДобавлено: Ср Ноя 18, 2009 11:39 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

agata_88 писал(а):
Draker писал(а):

No tak.
Nie zmienia to faktu, że takich czynów nie powinno się pochwalać dzisiaj. Tylko szczerze mówiąc nie mogę znaleźć nigdzie dokładnego cytatu słów Sikorskiego... Widziałam i czytałam tylko materiały gdzie mówił o zburzeniu PKiN i ani słowa o soborze...

W Radiu Zet:
Radosław Sikorski: No, ja to kiedyś postulowałem, do dzisiaj zresztą w sejmie, bo uważam, że taki moment katharsis, nowego początku, to co patriotyczna ludność stolicy zrobiła po odzyskaniu niepodległości 91 lat temu, zburzyła cerkiew prawosławną na placu dzisiejszym Józefa Piłsudskiego, tego nam zabrakło.
Monika Olejnik: Ale pan nie popiera zburzenia cerkwi?
Radosław Sikorski: Ale wtedy ludność Warszawy to zrobiła.
Monika Olejnik: No, ale mimo wszystko, no...
Radosław Sikorski: Bo była symbolem zaborów.
Monika Olejnik: No tak, ale no jakoś...
Radosław Sikorski: Tak jak Pałac Kultury jest symbolem stalinizmu

Czyli ze słów Sikorskiego nie wynika, że popiera on zburzenie cerkwi, ale skoro ludność Warszawy zrobiła to spontanicznie po odzyskaniu wolności, to docenia te działanie jako symboliczny wyraz ekspresji wolności. Tak ja rozumiem jego słowa.
W zasadzie wcale się nie dziwię, że ludzie zburzyli cerkiew. Jakby Polacy okupowali Moskwę i na Placu Czerwonym postawili katedrę, to co? Też miałaby tam zostać na wieki wieków?

agata_88

СообщениеДобавлено: Ср Ноя 18, 2009 12:31 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Dzięki Smile

Z jednej strony cerkiew była symbolem zaborów, z drugiej świątynią - bez względu na intencje budujących ją. Dlatego zburzenie jej nie jest powodem do dumy.
Draker

СообщениеДобавлено: Ср Ноя 18, 2009 12:42 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

agata_88 писал(а):
Z jednej strony cerkiew była symbolem zaborów, z drugiej świątynią - bez względu na intencje budujących ją. Dlatego zburzenie jej nie jest powodem do dumy.

Powodem do dumy nie, ale może koniecznością dziejową Wink

Draker

СообщениеДобавлено: Ср Ноя 18, 2009 1:01 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Pamiętam jak Talibowie, kiedy kończyli podbój Afganstanu, w kontrolowanej przez siebie prowincji postanowili zniszczyć ogromne posągi Buddy wykute w skale 2000 lat temu. Nawet pokazali fragment filmu z tej akcji. Ustawili działa artyleryjskie i strzelali do tych pomników. Wyglądało to jak pluton egzekucyjny. Strasznie nieprzyjemny widok...
jur

СообщениеДобавлено: Ср Ноя 18, 2009 7:15 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Powodem do dumy nie, ale może koniecznością dziejową - Draker czy to jest konieczność dziejowa????? http://www.cerkiew1938.pl/burzenie_cerkwi_w_latach_20-tych.html
Draker

СообщениеДобавлено: Ср Ноя 18, 2009 7:36 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

jur писал(а):
Powodem do dumy nie, ale może koniecznością dziejową - Draker czy to jest konieczność dziejowa????? http://www.cerkiew1938.pl/burzenie_cerkwi_w_latach_20-tych.html

Nie będę bronił burzenia cerkwi, bo nie ma czego. Natomiast jeżeli chodzi o cerkiew na dzisiejszym Placu Piłsudskiego to jej historia nie mogła inaczej się potoczyć, skoro była uznawana za symbol znienawidzonego okupanta i postawiona w najbardziej eksponowanym miejscu Warszawy. To miałem na myśli pisząc o konieczności dziejowej.
Agata_88 писал(а):
Z jednej strony cerkiew była symbolem zaborów, z drugiej świątynią - bez względu na intencje budujących ją.

Właśnie się zastanawiam, czy do uznania świętości miejsca jednak nie jest niezbędna "święta" intencja budujących.

Holly Molly

СообщениеДобавлено: Ср Ноя 18, 2009 10:34 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

jur писал(а):
Powodem do dumy nie, ale może koniecznością dziejową - Draker czy to jest konieczność dziejowa?

Proszę w Google wyszukać hasło "Хра́м Христа́ Спаси́теля" i poczytać historię zniszczenia tej cerkwi. Przy okazji, jeżeli jest Panu tak bliski temat losu świątyń, dla poszerzenia swojej wiedzy powinien Pan poczytać o tysiącach cerkwi i kościołów zniszczonych przez Rosjan. O masowych morderstwach dokonanych na duchownych prawosławnych i katolickich. O prześladowaniach religijnych prawosławnych i przedstawicieli innych wyznań i religii. O zbiorowych gwałtach dokonywanych w klasztorach i monastyrach w czasie kolejnych "wyzwalań" od wolności.
Tak dla stworzenia sobie pełnego obrazu...
Draker

СообщениеДобавлено: Ср Ноя 18, 2009 11:41 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

jur писал(а):

"Konieczność dziejowa" to jest fatalne wyrażenie, ale zauważ że użyłem go z przymrużeniem oka -"Wink" Gdzieś mi się obiło o uszy w jakimś złym kontekście, ale akurat tu mi podpasowało.

Stig

СообщениеДобавлено: Чт Ноя 19, 2009 1:36 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Draker писал(а):
W Radiu Zet:
Radosław Sikorski: No, ja to kiedyś postulowałem, do dzisiaj zresztą w sejmie, bo uważam, że taki moment katharsis, nowego początku, to co patriotyczna ludność stolicy zrobiła po odzyskaniu niepodległości 91 lat temu, zburzyła cerkiew prawosławną na placu dzisiejszym Józefa Piłsudskiego, tego nam zabrakło.
Monika Olejnik: Ale pan nie popiera zburzenia cerkwi?
Radosław Sikorski: Ale wtedy ludność Warszawy to zrobiła.
Monika Olejnik: No, ale mimo wszystko, no...
Radosław Sikorski: Bo była symbolem zaborów.
Monika Olejnik: No tak, ale no jakoś...
Radosław Sikorski: Tak jak Pałac Kultury jest symbolem stalinizmu

A bo coś o poparciu zburzenia PKiN?
agata_88

СообщениеДобавлено: Чт Ноя 19, 2009 8:24 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Stig писал(а):

A bo coś o poparciu zburzenia PKiN?

Było:
http://www.wprost.pl/ar/177675/Sikorski-chce-zburzyc-PKiN/
Jeszcze wcześniej parę razy wypowiadał się na ten temat.
Może ma jakieś złe osobiste wspomnienia związane z tym budynkiem? Wink
agata_88

СообщениеДобавлено: Чт Ноя 19, 2009 8:29 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Draker писал(а):
Pamiętam jak Talibowie, kiedy kończyli podbój Afganstanu, w kontrolowanej przez siebie prowincji postanowili zniszczyć ogromne posągi Buddy wykute w skale 2000 lat temu. Nawet pokazali fragment filmu z tej akcji.

Był nakręcony film dokumentalny "Gigantyczne posągi Buddy" na ten temat. Robi wrażenie.
Holly Molly

СообщениеДобавлено: Чт Ноя 19, 2009 2:37 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

A to?...
http://www.youtube.com/watch?v=qbIkLwHlIjU&feature=fvsr
Też wstrząsające.
EA

СообщениеДобавлено: Чт Ноя 19, 2009 6:48 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Burzenie obiektów sakralnych jest bez sensu Confused nawet dla ateisty ponieważ religia to nie tylko dogmaty ale architektura i kultura Wink . Mój mąż jest ateistą ale lubi zwiedzać kościoły, cerkwie, meczety nawet był w świątyni buddyjskiej Wink
Ja byłam na wakacjach w Wawie i wyjechałam na samą górę pałacu kultury i super widoki były Wink więc nie widzę powodów by niszczyć Wink

agata_88

СообщениеДобавлено: Чт Ноя 19, 2009 6:56 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

EA писал(а):
Ja byłam na wakacjach w Wawie i wyjechałam na samą górę pałacu kultury i super widoki były

Aha Smile
To może przeróbmy go na coś... Jakieś pomysły?
EA

СообщениеДобавлено: Чт Ноя 19, 2009 7:00 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Bardzo dużo w niego zainwestowano np bardzo nowoczesne windy, moim skromnym zdaniem niech zostanie obiektem turystycznym Wink
agata_88

СообщениеДобавлено: Чт Ноя 19, 2009 7:08 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Jeśli nikt by go nie chciał, to ja się chętnie nim zaopiekuję Smile Po co od razu burzyć... Wink
Draker

СообщениеДобавлено: Чт Ноя 19, 2009 7:45 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

agata_88 писал(а):
To może przeróbmy go na coś... Jakieś pomysły?

Kiedyś, kiedy jeszcze chciałem wyburzyć Pałac, to myślałem, żeby zrobić jego odbicie lustrzane pod ziemią i zalać wodą Wink Miałem też pomysł ogromnej zjeżdżalni z samej góry dokoła Pałacu w dół.
Wczoraj zainpirowany naszymi rozmowami pomyślałem całkiem serio co możnaby z nim zrobić, bo że coś trzeba to wydaje się pewne. Nawet oglądałem mapę, czy mój projekt się zmieści Wink Mam pomysł taki, żeby wykorzystując plac Defilad i działki zwolnione przez KDT rozbdować Pałac tak, żeby jednocześnie widać było starą formę-konstrukcję, ale połączoną z nowym szklanym budynkiem, bardzo mocno nawiązującym w formie do starego Pałacu i razem stanowiącą harmonijną całość. Oczywiście nie byłaby to prosta forma, tylko wyzwanie dla architekta i budowniczych, ale czemu nie. Symbolika tego byłaby o wiele lepsze niż burzenie. Zamiast burzenia - integracja. Zamiast wypierania -włączanie i przekraczanie. W nowej, szklanej części mogłyby być biura, hotele, itd, a w starej części np. muzeum komunizmu.

agata_88

СообщениеДобавлено: Чт Ноя 19, 2009 8:07 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Ciekawe... Smile
Na pewno coś zrobić trzeba, bo na razie to co wokół pałacu nie wygląda zachęcająco...
jur

СообщениеДобавлено: Чт Ноя 19, 2009 9:08 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

W Zaczerlanach (podbiałostockiej wsi), tuż obok byłego budynku szkoły, w którym mieści się ośrodek Monaru, stoi granitowy obelisk zwieńczony żeliwnym krzyżem. Poświęcono go 7 września 1890 r. na pamiątkę "cudownego ocalenia cara Aleksandra III z katastrofy kolejowej". Na obelisku umieszczono ikonę i żeliwne tablice z napisami: "Panu Bogu wdzięczni poddani na pamiątkę cudownego ocalenia monarchy imperatora Aleksandra III 17 października 1888 roku na dobry przykład potomnym" i "Za zdrowie mieszkańców wsi Zaczerlany. Zaczerlański". O dziwo z płyciny znikła dotychczas jedynie ikona.

Dobrze, że pomnik istnieje, że opiekują się nim pensjonariusze Monaru. Jest dowodem szacunku wobec historii, także wobec jej bolesnych meandrów. Zaświadcza o tolerancji lokalnej społeczności. Jest osobliwą, unikalną w skali kraju atrakcją.
EA

СообщениеДобавлено: Пт Ноя 20, 2009 7:23 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Jur jesteś wyznania prawosławnego??
jur

СообщениеДобавлено: Сб Ноя 21, 2009 9:36 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Największe skupisko dawnych elementów dekoracyjnych soboru św. Aleksandra Newskiego znajduje się dziś w neoromańskim kościele pw. śś. Piotra i Pawła w Pyrach (obecnie Warszawa). Elementy ołtarza głównego, dekoracja ambony, płaszczyzny ścian i arkad wewnętrznych, kolumny podtrzymujące chór muzyczny i przede wszystkim, podcienia oraz portal w fasadzie wschodniej kościoła, wykonane zostały z różnokolorowych granitów finlandzkich pochodzących z rozbiórki prawosławnej świątyni na placu Saskim.”
Mirek

СообщениеДобавлено: Пт Дек 25, 2009 7:10 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Radosław Sikorski powinien zburzyć siedzibę CIA ponieważ płacą mu tam głodowe pensje.
p.s. ciekawi mnie, czy ta jego maniakalna antyrosyjskość powstała za sprawą zaprogramowania jego mózgu przez odpowiednie służby neokonserwatystów z za oceanu czy też jest ona dziełem choroby.
jur

СообщениеДобавлено: Сб Дек 26, 2009 4:43 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Radosław Sikorski, obecny minister spraw zagranicznych, w czasach młodości był korespondentem wojennym w Afganistanie, u boku talibów walczących z armią radziecką. Gdy Afganistan był już wyzwolony od okupantów radzieckich, talibowie wysadzili wykuty w skale pomnik Buddy. Demokratyczny świat był oburzony tym aktem barbarzyństwa.
Minister Sikorski po licznych sukcesach ostatnio zaliczył kilka niepowodzeń – nic nie wyszło z marzeń o posadzie sekretarza generalnego NATO, a parę tygodni temu nie spotkała się z nim w Ameryce Hilary Clinton.
Minister wrócił do kraju i uderzył w patriotyczne tony. Okazją była rocznica odzyskania niepodległości 11 listopada. Co może być patriotyczne? To co antyrosyjskie, antyradzieckie, nawet antycarskie. Najlepiej, to nic nie kosztuje, zaatakować jakiś dobrze widoczny symbol związany z imperializmem z tamtej, wschodniej, strony. Z rurą gazową już dłużej walczyć się nie da, bo Europa na to patrzy krzywo. Został jeszcze Pałac Nauki i Kultury w Warszawie, który kłuje w oczy 230-metrową iglicą każdego patriotę. Nawiasem mówiąc, towarzysze radzieccy proponowali, że dla wielkości Polski wystarczy pałac o wysokości 120 metrów, ale ulegli namowom naczelnego architekta Warszawy Józefa Sigalina i stanęło na 160 metrach.
Jubus
Гость

СообщениеДобавлено: Сб Дек 26, 2009 6:12 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

A mi się wydaje że minister Sikorski,(którego osobiście bardzo nie lubię, nawet bardziej niż tego babsztyla, Fotygi)chce odreagować po tym jak nie został sekretarzem generalnym NATO. Ameryka nie chciała na siłę pchać "swojego" człowieka tylko zgodziła się na bardziej ugodowego i popieranego przez Francję i RFN, Rasmussena.
Od tego czasu, posądzany o to że nie wybrano go ze względu na swą "antyradziecką" przeszłość oraz rzekomą rusofobię uwierzył w te bzdury i zaczął faktycznie iść tą drogą. Stąd te jego paranoiczne wypowiedzi na temat "antypolskich" manewrów na Białorusi, potrzeby zakładania baz w Polsce, teraz burzenia PKiN.
Dziwne trochę że ktoś kto siedział w rządzie pisuarów i miał pełne poparcie Kaczyńskich dostał tak ważny stołek w rządzie tuskaczy. Radek teraz gada że niby u Kaczyńskich było źle, ale fakt jest faktem że to zwyczajny zapatrzony w siebie egoista który chce by go wielbiono i ubóstwiano.
Yarek

СообщениеДобавлено: Сб Дек 26, 2009 6:48 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

1. Polacy burzą Pałac Kultury.
2. Oburzony Jurij Łużkow oświadcza,że tak,jak w przypadku pomnika z Kutaisi,w Moskwie powstanie kopia warszawskiej wysotki.
3. Budowę sfinansują Polacy mieszkający w Rosji i Rosjanie mieszkający w Polsce.
4. Zlecenie na budowę otrzyma rzecz jasna firma Eleny B.
5. Sikorski dostaje откат.

I wszystko jasne Very Happy
Rain

СообщениеДобавлено: Сб Дек 26, 2009 11:36 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Schemat zbyt tradycyjny i banalny jak na naszą rosyjską rzeczywistość... Smile Ale pomysł super !!!...
Наши сайты: Варшава По-Русски - www.warsaw.ru , Русский Курьер Варшавы - www.rkw.3w.pl или www.kurier.opolshe.ru, Наши в Польше - www.rosjanie.pl и форум: www.forum.opolshe.ru, фейсбук: https://www.facebook.com/warsaw.ru/
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
mNk

СообщениеДобавлено: Вт Фев 02, 2010 2:19 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Цитата:
Draker писал(а):
Ja słowa Sikorskiego o zburzeniu Pałacu rozumiem jako próbę nadania wyrazu przez Polaków swojej nowej postkomunistycznej tożsamości. Jako próbę znalezienia symbolu, który w świadomości pozostawi ślad po przemianach, których dokonaliśmy. Rewolucję Francuską kojarzymy również ze zburzeniem Bastylii, a Niemcy np. mają swój zburzony mur. Polityka symboliczna dla państwa może mieć swój całkiem konkretny i realny wymiar. Mi ten pomysł ze zburzeniem Pałacu się nie podoba, choć nie lekceważę jego praktycznego znaczenia. Nie zburzylismy go spontanicznie, to teraz już jest za późno. W jakiś sposób Pałac jest symbolem dominacji sowieckiej, ale z drugiej strony jest symbolem dominacji tylko o tyle, o ile my będziemy uznawać go za taki symbol. Myślę, że nie potrzebujemy rytualnego wyburzania, aby w naszej świadomości dokonała się przemiana. Jest takie buddyjskie powiedzenie: jeżeli nie przyjmiesz darowanego Ci prezentu, to czyj jest prezent?

To brzmi sensownie z tym wytłumaczeniem tego symbolicznego katharsis, zerwaniem z epoką wyrażonym w materialnym zniszczeniu o symbolicznym znaczeniu, jak to bywało w historii. Sam Pałac jest swoiście piękny i myślę że nie ma co dyskutować o jego wyburzeniu i tym amerykańskim ministrze. Co do cerkwi, trudno się dziwić chęci ich zniszczenia jako czegoś symbolizującego obcą dominację, choć samo w sobie jest to oczywiście debilne, żeby niszczyć takie budowle. Tak jak cerkwie są elementem dziedzictwa kulturowego, tak Pałac historycznego (choć to pewnie bardziej skomplikowane z symbolami totalitaryzmu, o ile Pałac nim jest). A tak na marginesie, zdaje się, że w prawosławiu istnieje silny związek między Kościołem a państwem wyrażony w narodowych patriarchatach (np. Macedończycy mieli/mają problem z zaakceptowaniem ich narodowego kościoła ze względu na niechęć Grecji, która nie chce się pogodzić z istnieniem państwa macedońskiego).

Цитата:
Ja zły mit Płacu już dawno przełamałem w sobie. Naszym rytałem były spotkania w każdą środę wieczorem pod Pałacem i granie we fresbee, zośkę, a nawet nocne meczyki w piłkę nożną Smile Później przenieśliśmy się do caffe Qulturalna przy teatrze Dramatycznym w Pałacu, która do tej pory jest bardzo fajnym, kulturalnym miejscem Smile Często, kiedy wyszedłem z kawiarni na papierosa i spojrzałem w górę i przed siebie, to sobie myślałem, ale za....sta architektura Smile Z resztą przełamywanie sowieckich klimatów zaczęło się już w czasie jego budowy. Podobno polski architekt, który współpracował z rosyjskim, przemycił motyw orła jako zdobienie cokołów, czy jak to się nazywa. Ja tam na serio widzę orły Smile

Równie sensownie brzmi granie w zoche, freezbee czy noge pod Pałacem czy gdziekolwiek indziej (akurat pod Pałacem nie miałem okazji z racji miejsca zamieszkania) : ).
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Поговорим о Польше -> Polska Prasa / Dowolne media po polsku Часовой пояс: GMT + 1
Страница 1 из 1

Перейти: