Список форумов Поговорим о Польше Поговорим о Польше
Уютный форум о Польше и не только - www.forum.opolshe.ru

FAQFAQ   ПоискПоиск   ПользователиПользователи   ГруппыГруппы   РегистрацияРегистрация 
 ПрофильПрофиль   Войти и проверить личные сообщенияВойти и проверить личные сообщения   ВходВход 

Rosja - terazniejszosc a przeszlosc

Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Поговорим о Польше -> Dyskutujemy po POLSKU
Предыдущая тема :: Следующая тема  
Автор Сообщение
Gilgamesh

СообщениеДобавлено: Сб Апр 02, 2016 11:36 pm    Заголовок сообщения: Rosja - terazniejszosc a przeszlosc Ответить с цитатой

Witam

Chciałbym zapytać osoby narodowości rosyjskiej o jedną sprawę.
Jest ona kontrowersyjna ale zapytam o nią mimo to
ponieważ chciałbym poznać prawdziwe stanowisko pogląd i opinie Rosjan na tą kwestię.
To pomoże mi zrozumieć waszą mentalność i przekonania.

Wszyscy znamy współczesną historię Rosji XX w
Nie mam na myśli rzeczy niejasnych które wymagają historycznej interpretacji
ale fakty i wydarzenia historyczne które zostały zbadane i są ogólnie znane na całym świecie.

Myślę tutaj o rewolucji październikowej i dojściu do władzy bolszewików, okresie władzy Lenina, Stalina itp.
Wszyscy wiemy jakie skutki miały te zmiany ale wymienię tutaj te ważne dla mojego pytania.

- masowe zbrodnie komunistyczne
- prześladowanie i mordowanie chrześcijan kapłanów i zwykłych ludzi, niszczenie kościołów

Być może w ZSRR były także podejmowane decyzje dobre ale w ogólnym rozrachunku
biorąc pod uwagę wszystkie fakty historyczne i liczby ofiar powinniśmy jednoznacznie ZSRR potępić.

Obecnie po upadku ZSRR czasy przymusowej ateizacji się skończyły
Rosja odnajduje swoje chrześcijańskie korzenie,
Wiele osób decyduje się wstąpić do monasterów.
Zostaje z gruzów odbudowana Cerkiew Chrystusa Zbawiciela w Moskwie
Prezydent uczestniczy w chrześcijańskich obrzędach,
Wprowadzane jest prawo zakazujące promowania wartości LGBT
itp..

Te wszystkie rzeczy mogą sugerować że wiara w Rosji się odradza i że jest to czynnik jednoczący Rosjan.
Nie mogę jednak zrozumieć dlaczego po tym wszystkim złym co Rosjanie doświadczyli w XX w
Wiele osób ma sentyment do Stalina i czasów ZSRR i ocenia to pozytywnie
Na placu czerwonym cały czas jest mauzoleum Lenina.

Wydaje mi się że jeżeli Rosjanie chcą obrać kurs ku wartościom chrześcijańskim
to na samym początku powinni uporać się ze swoją bolesną przeszłością,
potępić wszystkich tych którzy z tymi wartościami walczyli
i którzy przyczynili się do wielkich tragedii które wymieniłem powyżej.
Moim zdaniem mauzoleum Lenina, fanatyka i mordercy powinno zostać zniszczone
a ZSRR powinno być rozpamiętywane tylko w kontekście wielkiej narodowej tragedii.

Proszę bez emocji, konkretnie uargumentować swoje opinie na ten temat.
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
framer

СообщениеДобавлено: Пн Апр 04, 2016 5:45 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Żeby zrozumieć to trzeba podzielić czas istnienia ZSRR na ważne okresy. Te okresy bardzo zróżnicowane. Stosunek do władzy, emocjonalne upadki i wzloty społeczeństwa, nadzieja i załamanie. Cała historia nie była ani biała ani czarna. Przypominała raczej sinusoidę. Okresy następujące:
1. Rewolucja + zakończenie I wojny światowej.
2. Lata 20-30. Przebudowa gospodarki pod realia socjalistyczne.
3. Koniec lat 30. Represji.
4. II wojna światowa.
5. Lata 50. Odbudowa po II wojnie światowej.
6. Lata 60-70. Rozwój gospodarki.
7. Lata 80. Zastój.
9. Lata 90. Upadek ZSRR.
Z tych okresów były i straszne i niesamowicie spokojne i radosne czasy. Jak jednoznacznie stwierdzić czy władza i sam system socjalistyczny był zbrodniczy? Nie da się. Teraz społeczeństwo podzielone. A jak się zacznie się robić coś to zawsze komuś to nie będzie odpowiadać. Nie ma jednoznacznej opinii. Więc na razie zostaje tak jak jest. Swoją historię trzeba szanować jaka by ona nie była. Moim zdaniem to nazywa się kultura i szacunek do własnej historii. Poza tym teraz w Rosji ludzie są bardziej doświadczeni. Zbyt szybko następowały zmiany. Dwa pokolenia. Starsi pamiętają i lata 70 i zastój i upadek i ciekawe lata 90. Jest z czym porównywać. Myślę że sporo by pomogło w zrozumieniu co siedzi w głowach ludzi, poznanie biografii takich ludzi jak Andrej Tupolew, Sergej Korolew, Lew Landau. Nu i oczywiście posiedzieć i porozmawiać przy wódce.
buba

СообщениеДобавлено: Пн Апр 04, 2016 6:00 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

framer
+ 100

Gilgamesh

СообщениеДобавлено: Ср Апр 06, 2016 11:13 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Dzięki za odpowiedz. Postaram sie odniesc do tego co napsiałeś.
Zgodzę się że historię trzeba rozpatrywać w całości i że były różne okresy w historii ZSRR.
Jednak opinia że były też czasy "niesamowicie spokojne i radosne" jest mocno przesadzona, określiłbym je bardziej jako czasy odwilży, umiarkowania lub amnestii szczególnie po śmierci stalina. Myślę że to można przypisać rozczarowaniu społeczeństwa oraz wysokich rangą przywódców nad stosowanymi metodami rządzenia i wyciągniętymi wnioskami widząc kierunek dokąd ich kraj zmierzał .

Komunizm obserwować można nie tylko w Rosji ale z powodu ekspansyjnej polityki został siłą przeniesiony do innych krajów jak Chiny i inne kraje azjatyckie oraz na kraje wschodniej europy takze i Polski. W każdym przypadku władze posuwały się do brutalności i zabijania obywateli przeciwnych temu systemowi.

Gdyby obecny rząd Polski miał na sumieniu ofiary śmiertelne to z pewnością straciłby poparcie społeczeństwa i zostałby pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Tymczasem jak popatrzymy okres komunizmu to ofiar jest nieporównywalnie więcej. Nie są to pojedyńcze osoby, nawet nie setki, tysiące ale dziesiątki milionów zabitych ludzi.
Zdaje sobie sprawę że każdy jest odpowiedzialny jedynie za swoje wybory ale te liczby pokazują najlepiej czym jest ta ideologia i do czego jest zdolna. Nawet jeżeli uznamy dobre rzeczy w okresie odwilży to biorąc wszystkie fakty historyczne należy jednoznacznie potępić komunizm i jego przywódców za wielkie zło jakie wyrządzili.

Nie wiem co masz na myśli mówiąc że należy szanować swoją historię.
Szanować można ludzi a historię powinno się znać, szczególnie tą najnowszą.
Powinniśmy pamiętać o okresie komunizmu i o złu które się wydarzyło żeby się więcej nie powtórzyło.
Napewno nie powinniśmy zakłamywać historii ale umieć przyznać się do wszystkiego tego co się stało.
Żaden kraj nie jest doskonały bo my ludzie tacy nie jesteśmy a kraj sie składa z ludzi i rządzony jest przez ludzi.
Rosjanie na pewno mają powody do dumy jednak nie jest nim krwawy okres komunizmu.

Z tego powodu nie potrafię zrozumieć dlaczego wiele osób ma sentyment do stalina i czasów ZSRR i ocenia to pozytywnie mimo ofiar tego systemu.
oraz dlaczego mauzoleum lenina które jest jakby symbolem komunizmu nie jest usunięte a ludzie którzy wtedy rządzili nie są sądzeni.
Nawet byli naziści niemieccy są sądzeni. Czyżby komunizm się nie skończył w Rosji i ci ludzie są chronieni przez system ?
framer

СообщениеДобавлено: Чт Апр 07, 2016 6:53 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Gilgamesh писал(а):
Dzięki za odpowiedz. Postaram sie odniesc do tego co napsiałeś.
Zgodzę się że historię trzeba rozpatrywać w całości i że były różne okresy w historii ZSRR.
Jednak opinia że były też czasy "niesamowicie spokojne i radosne" jest mocno przesadzona, określiłbym je bardziej jako czasy odwilży, umiarkowania lub amnestii szczególnie po śmierci stalina.

Należy zapytać tych kto w te czasy żył. Akurat okres amnestii nie był zbyt dobry. Procentowo wyszło z więzień znacznie więcej recydywy niż politycznych. A były lata 30, były lata powojenne, lata 60-70. Proponuję poszukać stare przypadkowe zdjęcia z tych okresów i popatrzyć na twarzy ludzi. Można się zdziwić.
Jeżeli trzymać się formuły system=władze=zbrodnia to nie ma sensu próbować cokolwiek zrozumieć. System jest systemem , władza jest władzą a zbrodnia jest zbrodnią. Jak system może być zbrodniczy? Czy jest zbrodnią, że budował na potęgę fabryki, miasta, osiedla, szkoły, przedszkola? Dawał mieszkania, leczył, uczył i nie brał pieniądze? Nu nie wiem. A władza jak zawsze czystością nigdy nie wykazywała się.
Poza tym jest jeszcze jeden ważny element. Prawda historyczna. Setki milionów zamordowanych przez system. Dwa miliona zgwałconych Niemek. Czy to prawda? Nie jestem historykiem ale przyjąć że to prawda nie pozwala dysonans poznawczy. Kto jak kto ale Rosjanie do prawdy odnoszą się z szacunkiem. Często sobie mawiają „W czym siła ? Ja myślę że siła w prawdzie. Po czyjej stronie stoi prawda - ten jest silniejszy. ” Na zachodzie jest trzy prawdy. Prawda , prawda prawdziwa i gów..o prawda. Umiejętne posługiwanie się jedną z nich w określonych przypadkach daję przewagę ale czy tak należy robić? Tu nie trzeba chodzić daleko, wystarczy popatrzyć co dzieje się dziś, tu i teraz. Tak że, wszystkiemu co było pisane lub naglę odnaleziono jako sekretne dokumenty to trzeba podchodzić z dystansem. Jest wielką sztuką wybierać właściwy stosunek w morzu tej całej „prawdy” co koło nas pływa.
etcetera

СообщениеДобавлено: Чт Апр 07, 2016 11:29 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

А откуда такая информация у вас что большинство ностальгирует по Сталину и ссср? Люди вспоминают свою молодость, а это всегда приятно. И плохое забывается, в памяти остается только хорошее. Это особенность нашей памяти. Я сужу по своим бабушкам, которые иногда ради красного словца в сердцах могут сказать что-то типа "сталина на вас не хватает, он навел бы тут порядок". Я не думаю, что это искренне, скорее старческое брюзжание. Более того, я уверена, что большинство хотят не сталинизма и возврата ссср, а порядка.
biolog

СообщениеДобавлено: Пн Май 09, 2016 9:27 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Etcetero masz rację. Ja to wiem i większość ludzi w tym kraju, którzy coś kumają. Sądzę, że CIA tego nie kuma. Ale Chinole nawierno da. W tym wątku moja droga piszemy po polsku, dla zasady, czy dla rozrywki. Pewnie ktoś, kto tu wpadnie z przypadku, a młody, cyrylicy nie rozkmini.
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Поговорим о Польше -> Dyskutujemy po POLSKU Часовой пояс: GMT + 1
Страница 1 из 1

Перейти: